U Horažďovic našli mrtvého orla s vysílačkou. Byl otrávený?

Na základě informace o pravděpodobném úhynu telemetricky sledovaného orla mořského se v pátek 15. 3. zvířecí záchranáři z Plzně vydali prověřit situaci na lokalitu Mečichov kousek od Horažďovic.

uniwebwebynamiru2018

"Lokalita je sice katastrálně již na území Strakonic a Jihočeského kraje, ale ve skutečnosti se nachází cca 2 km od hranice s krajem Plzeňským a hlavně pak ani ne tři kilometry od námi dlouhodobě monitorovaného obsazeného hnízda orla mořského u nás. Navíc se nám na této lokalitě, stejně jako u Mnichova u Strakonic, Horažďovic, Pačejova, Kvášňovic, Oselce, Chanovic, Nepomuku a Myslíva, již několik měsíců intenzivně pohybuje i náš orel mořský, samec, kterého jsme loni (28. 10. 2018) zajistili poraněného v Újezdě u Chanovic po nárazu na el. vedení," líčí šéf plzeňských zvířecích záchranářů Karel Makoň.
 

Vyléčený orel byl následně (15. 11. 2018) vybaven satelitní vysílačkou a vypuštěn na Tachovsku u Tisové, přičemž se téměř okamžitě přesunul právě na Strakonicko.

Na místo k rybníku Slatinka Plzeňáci v pátek dorazili zhruba před 15. hodinou. "Neuběhlo ani pět minut a kolega Bohumil Mášek hlásil nález uhynulého orla mořského, nehybně ležícího pod borovicí v rákosí na břehu rybníka.  GPS souřadnice ho navedly přímo k němu a podle jednotlivých lokací a dat tam ležel už poměrně dlouho. Dle polohy kadaveru, strnulosti a na místě zajištěných stop byl orel s největší pravděpodobností opět otráven. Otravě nasvědčuje i skutečnost, že zhruba před týdnem na téže lokalitě byl kolegy a policií už jeden uhynulý orel mořský zajištěn," konstatuje Karel Makoň. 
 

Nález dalšího, tentokrát orla s vysílačkou, zvířecí záchranáři okamžitě nahlásili a na místě předali kolegům z Prahy a kriminální policii. Ti provedli zajištění dalších stop a případ okamžitě převzali.  Na případu se intenzivně pracuje a všichni s napětím čekáme na výsledky pitvy.  "Bohužel se však v tomto katastru nejedná zdaleka o ojedinělý případ a nelegální likvidace vzácných dravců i sov se zde vyšetřovala už několikrát. Napřiklad výr velký chycený do želez - Velký Bor 25.1. 2019," dodává Makoň.  
 

Dvakrát použitá funkční železa přímo v Kovčínským rybníku u Kvášňovic atd.

 Všeobecně otravy orlů, luňáků a dalších zvířat Karbofuranem  jsou bohužel poměrně časté po celé republice i u našich sousedů. Jenom od začátku roku řeší Policie ČR a rakouská policie hned několik případů souběžně. "Proto žádáme případné svědky o pomoc a jakoukoliv informaci vedoucí k odhalení pachatele této protizákonné činnosti," říkají zvířecí záchranáři.
 
 Zároveň upozorňují lidi pohybující se v přírodě, aby dbali zvýšené opatrnosti, hlídali si malé děti, domácí mazlíčky a v případě, že se setkají s něčím neobvyklým, tak okamžitě o svém zjištění informovali policii. Karbofuran je velice nebezpečný a prudký jed, který může hravě usmrtit i člověka. Zvíře, které pozře byť nepatrné množství Karbofuranu, většinou od otrávené návnady udělá pouze několik málo kroků a okamžitě v křeči uhyne. Pokud si tedy část otrávené návnady neodnese v pařátech ke konzumaci někam jinam, úplně stejně tak jako to dělají právě mořští orli.
 
"Uvidíme, kam se případ nálezu dvou uhynulých orlů mořských od rybníka Slatinka z Mečichova posune. Na informaci, zda byli orli otráveni, si však musíme ještě počkat, jelikož momentálně oba ptáci byli odesláni do specializované laboratoře na detailní vyšetření," uzavírá Makoň.

foto: desop plzeň 
 

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda si léto neochladit

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018