V plzeňské Alfě se v pátek loutky ve slavnostní premiéře vymknou kontrole

Kašpárek, hrdina této sezóny v Divadle Alfa, se podruhé vrací na jeviště.

Cílená propagace v Plzni

Po maňáskové grotesce „Kašpárek a mumie“, která měla premiéru v listopadu, bude tentokrát hlavní postavou unikátního česko-francouzského projektu „Panika v muzeu“, ke kterému si Alfa přizvala slavný francouzský soubor La Pendue. Kašpárkovskou minisérií se Alfa hlásí s blížícím se stým výročím vzniku samostatného Československa k plzeňskému „revolučnímu Kašpárkovi“ – snaží se zkoumat životnost této legendární postavy u současného publika.

Panika v muzeu
Hru napsali Pavlína Vimmrová a Romuald Collinet ze souboru La Pendue. Oba hru také režírují. Pro potřeby inscenace stvořili postavu Kašpara, která čerpá z různých evropských loutkářských tradic – povahou i vzhledem. Autorem návrhu Kašpárka je Romuald, který na výpravě spolupracoval s českou scénografkou Jitkou Hudcovou. Hrají Blanka Josephová-Luňáková, Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Martina J. Hartmannová, Robert Kroupar a Tomáš Jereš. Autoři využili při vzniku inscenace bohatý archiv Divadla Alfa. Prolistovali desítky her z nejstaršího i novějšího období, několikrát studovali depozitář loutek, z nichž některé se vrátily po čase zase na jeviště. „V Panice v muzeu znovu ožijí marionety, manekýni, maňásci nebo i stínové divadlo. A za kterých inscenací? Třeba z Jamese Blonda,“ říká ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Kašpárek v Evropě i doma
Kašpárkovi je víc jak čtyři sta let. Neví se přesně, kde se narodil, pravděpodobně v italské Neapoli. Tam se mu říká Pulcinella. Jinak je to figura mezinárodní, různé její verze lze nalézt po celé Evropě. Ve Francii se mu říká Polichinelle, v Angli Punch, ve Španělsku se jmenuje Don Cristóbal, v Řecku Karagosis, v Turecku Karagöz a v Rusku se mu říká Petruška.
Kašpárek v českém prostředí se původně jmenoval Pimprle, jako Kašpárek se v českých loutkových hrách objevuje teprve v druhé čtvrtině 19. století. Přitom v obrozenecké činohře toto pojmenování zdomácnělo už o půl století dříve. Je odvozováno od komické postavy vídeňského lidového divadla, zvané Kaspar či Kasperl.

Nejslavnějším plzeňským Kašpárkem byl tzv. Revoluční Kašpárek (dílo řezbáře Františka Noska). Na scéně Loutkového divadla Feriálních osad za něj mluvil prof. Josef Skupa a loutku vodil Ludvík Novák. Svůj přídomek získal tento Kašpárek především díky tomu, že již 23. 9. 1918 „pohřbil“ na jevišti Rakousko – Uhersko a po celou dobu války „posiloval české duše“, jak stojí psáno na pamětní desce, která mu byla odhalena 23. 9. 1928. Loutka byla později prohlášena „národní kulturní památkou“ a je uložena v Archivu města Plzně, kopie pak v Muzeu loutek.

Cirkus Trnka v Japonsku
Divadlo Alfa odjíždí 12. 12. 2017 do Japonska na pozvání Divadla Noh Yokohama a Českého centra v Tokiu. U příležitosti výročí česko-japonské kulturní spolupráce vytvořila Alfa krátkou inscenaci Cirkus Trnka, která kombinuje filmy Jiřího Trnky a živý plán, odehraný s původními loutkami vzpěrače Šimšuly, klauna Kikiho, žongléra Nosariniho a akrobata Vrtinožky. Loutky Jiří Trnka vytvořil pro Josefa Skupu v 30. letech 20. století.
Inscenace zároveň reflektuje i osobní příběh dvou mistrů filmového loutkářství Jiřího Trnky a Japonce Kihachira Kawamota. „Tento příběh je reálným příkladem dvou mužů, kteří spojili své tvůrčí síly, ačkoliv je dělilo 11000 km,“ upozorňuje Jakub Hora.

Další premiéry Divadla Alfa sezony 2017/18
První premiérou sezóny byla v říjnu maňásková groteska Kašpárek a mumie, která volně navázala na inscenaci Kašpárek a indiáni z roku 2007. Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou v únoru těšit na loutkovou variaci na dané téma. Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který se připravuje na květen na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma. Závěrečnou premiérou sezóny bude komorní loutková hříčka Umanutá princezna.
Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018).

Pavlína Vimmrová a Romuald Collinet
Panika v muzeu

SOS! Loutky se vymykají kontrole!!!…

režie: Romuald Collinet, Pavlína Vimmrová
výprava: Romuald Collinet, Jitka Hudcová
dramaturgie: Pavlína Vimmrová, Petra Kosová
hudba: Benoit Lecomte, Michael de Palma
skladba „V muzeu je zakázáno“: hudební aranžmá Daniel Čámský

česká premiéra v pondělí 11. prosince v 9:00 a v 10:30
slavnostní večerní premiéra v pátek 15. prosince v 18:00
Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 13.12.2017 14:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka