V Plzeňském kraji budou týden společně cvičit čeští a němečtí policisté

V pondělí 3. června zahájí ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje plk. Pavel Krákora týdenní mezinárodní cvičení složek integrovaného záchranného systému.

uniwebwebynamiru2018

Policisté pořádkových a zásahových jednotek Policie České republiky a Spolkové republiky Německo budou v Plzeňském kraji procvičovat taktické postupy, koordinaci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému a komunikaci v různých modelových situacích. V rámci výcviku je důležitá i výměna praktických zkušeností jednotlivých týmů. V souvislosti s útoky, které probíhají ve světě, bude část výcviku orientovaná i na zákroky proti aktivnímu střelci - tzv. Amok.

Na cvičení se kromě policistů z Plzeňského kraje podílí také kolegové z Karlovarského a Jihočeského kraje. Za policii Spolkové republiky Německo budou zastoupeny pořádkové jednotky Policejních prezidií Horní Falc, Horní Franky a Dolní Bavorsko, jednotka BFE Bayreuth a speciální jednotka SEK Nordbayern. Součinnost s německou policií je realizována na základě Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o policejní spolupráci. Vybrané dny se do cvičení zapojí i Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Městská policie Plzeň a Armáda České republiky a Letecká záchranná služba Plzeň - Líně.

Hned v pondělí začne cvičení v areálu záchranného útvaru HZS ve Zbirohu, kde je i výcvikový polygon Policie České republiky. Policisté budou společně procvičovat postupy a zákroky proti agresivnímu davu. Musí zajistit bezpečnost osob a veřejného pořádku v souvislosti se shromážděním a pouličním násilím. V průběhu demonstrace při barikádové situaci dojde k explozi vozidla a ke střelbě mezi účastníky. V rámci zákroku budou působit i kolegové z oddělení služební hipologie Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy a využívat se bude speciální česká a i německá policejní technika.

V úterý bude probíhat díky podpoře Magistrátu města Plzně a FC Viktorie Plzeň cvičení v Doosan aréně.  Policisté a ostatní složky IZS budou zasahovat v rámci modelové situace přímo na fotbalovém stadionu. V jednom sektoru dojde k použití pyrotechniky, která zraní hráče na hřišti a rozhodčí ukončí předčasně zápas. Na žádost klubu vstoupí policisté na stadion, aby zajistili veřejný pořádek a ochranu života a zdraví návštěvníků. Najednou dojde k potyčce mezi skupinkou fanoušků, kteří hodili dýmovnici a ostatními návštěvníky. Jeden z agresivních fanoušků začne střílet a druhý zraní několik lidí nožem. Střelec a útočník s nožem si vezmou rukojmího a ještě zraní další dva pracovníky bezpečnostní agentury. Policisté vše budou muset zvládnout tak, aby nedošlo k velkým ztrátám na životech a zdraví. Musí zajistit evakuaci návštěvníků a poskytnutí první pomoci. Zraněné osoby budou předávat ZZS PK a HZS PK až v bezpečném prostoru, odkud bude probíhat transport raněných na shromaždiště.

V souvislosti se zabezpečením hladkého průběhu cvičení a k zajištění bezpečnosti všech osob se bude po 12 hodině uzavírat okolí fotbalového stadionu. Proto prosíme všechny, kteří v okolí stadionu či u řeky sportují, venčí svá zvířata či chodí na procházky, aby v úterý 4. června své aktivity směřovali do jiné části města. Omezení bude trvat zhruba do 16 hodin. Děkujeme za pochopení.

Ve středu a ve čtvrtek se policisté zapojí do cvičení na Hracholuské přehradě a v Českém Vrbném, kde budou společně trénovat záchranu osob z vodní hladiny za pomocí letecké služby Policie České republiky a probíhat budou i služební zákroky z plavidel.

Díky výborné spolupráci s Českými drahami mohou policisté v průběhu středy trénovat taktické postupy proti agresivním fanouškům ve vyřazených vlacích v depu kolejových vozidel Plzni.

Ve čtvrtek bude výcvik probíhat v prostorách mezinárodního letiště Karlovy Vary a v pátek se provede vyhodnocení celého týdne.

Cvičení se zúčastní každý den přibližně 160 policistů a figurantů. V rámci celého týdne budou policisté používat cvičné střelné zbraně s municí FX a také budou trénovat poskytnutí před lékařské první pomoci a třídění raněných metodou START-  Snadné Třídění A Rychlá Terapie – laické předtřídění zraněných osob a stanovení priority jejich odsunu v případech, kdy je počet zasažených osob ve výrazném nepoměru k počtu záchranářů, popř. tam kde je vyloučena přítomnost zdravotníků.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Led

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018