V Plzni protestovalo 50 lidí proti radaru

Přes 50 převážně starších lidí dnes před budovou Krajského úřadu v Plzni protestovalo proti záměru vybudovat americkou radarovou základnu ve vojenském újezdu Brdy. Shromáždění, které pořádala iniciativa Ne základnám, se konalo při veřejném jednání krajského zastupitelstva. Vyslechlo si ho deset aktivistů.

Cílená propagace v Plzni

Přes 50 převážně starších lidí dnes před budovou Krajského úřadu v Plzni protestovalo proti záměru vybudovat americkou radarovou základnu ve vojenském újezdu Brdy. Shromáždění, které pořádala iniciativa Ne základnám, se konalo při veřejném jednání krajského zastupitelstva. Vyslechlo si ho deset aktivistů. Zastupitelé, z nichž zejména zástupci KSČM a ČSSD vyjadřovali odpor proti radaru, nepřijali žádné usnesení. Dohodli se, že svůj postoj vyjádří až poté, co vláda zašle do USA odpověď na americkou nótu a Česko poté dostane více informací.
"Kromě škodlivých účinků na zdraví lidí v blízkosti radaru je hlavními našimi protiargumenty to, že jednostranné zbrojení ze strany USA zvýší napětí v celém světě a většina obyvatel ČR nechce na tuto hru přistoupit," řekl Thomas Franke z iniciativy, která nasbírala přes 15.000 podpisů proti základně a dnes v Plzni 150. Jejímu mluvčímu Jiřímu Májíčkovi dali zastupitelé pět minut slova. Obhajoval referendum, radar podle něj není mírovým řešením a české území nebude chránit.
Hejtman Petr Zimmermann (ODS) už poněkolikáté uvedl, že protiraketová obrana (PO) státu "bude, ať se nám to líbí nebo ne, do několika let nebo desítek let součástí obranných systémů států včetně ČR".
"Ministerstva obrany a zahraničních věcí do několika týdnů připraví odpověď na americkou nótu. Tu pak schválí vláda a poté teprve dojde k jednání o umístění radaru," řekl ředitel sekce ministerstva obrany Ivan Dvořák. Připomněl, podobně jako hejtman, že záměr je reakcí na hrozbu balistických raket z rizikových zemí. Není namířen proti Rusku a ani není schopen čelit ruskému útoku. Uvedl, že dosud nepadlo žádné rozhodnutí a vše je v rukou vlády a parlamentu. Dodal, že americký systém je jediný funkční a úspěšně vyzkoušený v letech 2006 a 2007.
"Tím, že rada schválila zapojení do systému PO, překročila své kompetence," řekla například zastupitelka za ČSSD a senátorka Jiřina Rippelová. Starostové mají podle ní velmi málo informací.
"Rada jenom řekla, že bere na vědomí oficiální americkou informaci o záměru a souhlasí se zapojením ČR do systému PO," řekl hejtman. Dodal, že starostové dostanou pro rozhodování podrobné informace včetně nezávislé studie o zdraví. Americká environmentální studie neříká nic o zdravotních rizicích. "Veřejnosti dáme všechny podklady, jejichž součástí bude řada erudovaných posouzení pracovišť, jako je Státní zdravotní ústav. Nebudou jen z dílny ministerstva obrany," uvedl Dvořák.
Zastupitel ČSSD Jaroslav Bauer uvedl, že stát s radarem bude "první na ráně" a že umístění radaru rozpoutá další zbrojení. Zdeňka Lišková (KSČM) řekla, že rada by měla své usnesení revokovat a zrušit. Podle ní je zcela zřejmé, že je radar namířen proti Rusku.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 06.03.2007 13:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka