V Plzni vystaví svá díla Boris Jirků

Výstava Borise Jirků "Ilustrace" bude slavnostně otevřena v úterý 10. října v 18 hodin v Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně. Plzeňské publikum se může těšit na nejnovější ilustrace ze dvou knih, které vyšly v nedávné době.

lite2018

Malíř, sochař a ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně. V letech 1970 až 1974 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1974 - 1980 Akademii výtvarných umění, ateliér prof. akad. mal. Arnošta Paderlíka. V současnosti vede výuku figurální kresby amalby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Současně je vedoucím a garantem doktorandského a magisterského programu – klasická média (figurální – kresba, grafika, ilustrace, malba, plastika) na Fakultě výtvarných umení Akademie umení v Banskej Bystrici. Je zakladatelem myšlenky a projektu FIGURAMA - výstavního cyklu studentské kresby patnácti univerzit z Evropy a USA. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, a výtvarným realizacím varchitektuře.

Plzeňské publikum se může těšit na nejnovější ilustrace ze dvou knih, které vyšly v nedávné době. Jako první se na pultech knihkupectví objevil jeden z nejznámějších ruských románů Mistr a Markétka, který na sklonku 20. let minulého století napsal Michail Bulgakov. Boris Jirků se do ilustrace tohoto díla nepustil poprvé, nejnovější vydání obohatil více než 80 obrazy, z nichž většinu veřejnost mohla spatřit poprvé. Druhou knihou, která se dočkala vydání s ilustracemi Borise Jirků, je dílo jednoho z nejdůležitějších představitelů magického realismu Gabriela Garcíi Márqueze. Podzim patriarchy není prvním dílem tohoto autora, jež Jirků ilustroval, je to ovšem dílo, které čekalo na své dokončení nejdéle - téměř 40 let. První ilustrace totiž vznikly jako diplomová práce a následující desítky let se výtvarné zpracování rozvíjelo, až dospělo do svého vrcholu.

Výstava začíná ve středu 11. října a končí 4. listopadu.

foto: www.borisjirku.cz


Komentáře

Váš komentář článku...

apb zprávy kariéra

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb