Vánoční prohlídky i živý betlém nabídne Hradozámecký advent. Na Rabí úřaduje Mikuláš

Návštěva řady adventních akcí na hradech a zámcích v Plzeňském kraji, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, ukrátí nedočkavcům čekání na Štědrý den.

weby uniweb zprávy

V rámci Hradozámeckého adventu 2017 mohou oslavit již v sobotu 2. prosince svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Přichystané jsou speciální tematické prohlídky v Horšovském Týně, na kterých bude možné obdivovat sváteční výzdobu historických prostor nebo se dozvědět něco o dávných vánočních tradicích, proběhne množství adventních koncertů, chybět nebudou ani tradiční vánoční trhy. Na zámek Červené Poříčí či do kladrubského kláštera si budete moci přijít pro Betlémské světlo, v kostele Všech svatých v Horšově se na Štědrý den uskuteční mše svatá. Konec roku zpestří silvestrovské prohlídky. Do nového roku vstoupí na hradě Švihov novoročním koncertem 6. ledna 2018.

Hrad Rabí
Hradozámecký advent 2017 zahájí na hradě Rabí oslavou svátku sv. Mikuláše v sobotu 2. prosince od 12 hodin. Správa hradu spolu s Rabským okrašlovacím spolkem ROSa připravily pro rodiny s dětmi mikulášskou nadílku. „V nebi plném andílků si děti pohrají a zasoutěží v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak mohou pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání.
Pro malé i velké zlobivce je připraveno začouzené peklíčko v hradním sklepení“, popisuje kastelán Rabí Karel Broža a dodává: „Rodiče si mohou pro své děti přinést vlastní mikulášskou nadílku. Ta se předává u vstupu andělům, kteří ji doručí dětem během akce.“ 
Následující sobotu, 9. prosince, jsou na hradě připraveny podvečerní prohlídky, během nichž se návštěvníci dozvědí více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci. „Překvapí vás oživlé postavy středověkých obyvatel hradu a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období“, přibližuje kastelán Broža. Během večera se návštěvníci mohou ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří a ochutnat svařené víno či čaj. Vánoční náladu podtrhne středověká hudba a koledy v podání plzeňské skupiny Gutta.
Jednotlivé prohlídky budou začínat v 16:00, v 17:50 a v 18:10 hodin.

Zámek Kozel
Do sváteční nálady posluchače dostane Vánoční koncert, který se koná 10. prosince od 16 hodin v jízdárně zámku Kozel. Houslového virtuose Václava Hudečka a jazzového multiinstrumentalistu Jiřího Stivína doprovodí na klavír Lukáš Klánský.

Zámek Horšovský Týn
Na zámku v Horšovském Týně proběhne před koncem roku několik již tradičních akcí. Během druhého adventního víkendu, 16. a 17. prosince, se můžete těšit na Adventní koncert žáků a absolventů ZUŠ Horšovský Týn, kdy v Erbovním sále zámku od 17 hodin zazní známé koledy a vánoční skladby. Na neděli jsou připraveny vánoční trhy a živý betlém na náměstí před zámkem. Trhy začínají v 9 hodin a živý betlém v 17 hodin.
Na Štědrý den mohou lidé navštívit kostel Všech svatých v Horšově, kde se od 12 do 14 hodin bude rozdávat Betlémské světlo. „Návštěvníci mají možnost zaposlouchat se do zvuků koled a prohlédnout si vánočně nazdobený kostel a Betlém s čertem. Od 14 hodin bude sloužena Mše svatá pro děti“, upozorňuje kastelán Jan Rosendorfský.
Tradiční vánoční prohlídky slavnostně nazdobenými interiéry zámku se konají od 26. do 31. prosince. Návštěvníci se během nich dozvědí více o historii vánočních stromků a betlémů v Evropě i v Českých zemích. „Nejvíce nazdobený bude zámecký prohlídkový okruh, kde také představíme vývoj vánočních ozdob od jednoduchých slaměných až po moderní skleněné a plastové“, popisuje správce depozitáře Radim Žáček a dodává: „Novinkou letošního roku bude vánočně nazdobená kuchyně, provoněná cukrovím, vánočkami a živou vánoční výzdobou.“
Zámecké nádvoří ozdobí velký vánoční strom i několik malých stromků, které jsou sponzorským darem od Lesů ČR.
Zámek bude v tyto dny otevřen od 10 do 15 hodin.

Červené Poříčí
Betlémské světlo se bude rozdávat v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně v Červeném Poříčí 23. prosince mezi 16. – 17. hodinou

Klášter Kladruby
Klášter Kladruby v předvánoční době ovládne hudba. V pátek 15. prosince v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie můžete zavítat na Vánoční koncert od 18 hodin, v neděli 17. prosince zde vystoupí soubor staré hudby Cavalla a pěvecký sbor Cantus Stříbro s méně známými adventními a vánočními písněmi a skladbami z barokních kancionálů.
„Na Štědrý den mezi 13. až 15. hodinou si přijďte se svíčkou do klášterního kostela pro Betlémské světlo a nechte na sebe působit jeho kouzlo po dobu svátečních dnů“, zve kastelán Milan Zoubek.
Na svátek svatého Štěpána, 26. prosince, bude od 12 hodin na nádvoří kladrubského kláštera živý betlém, od 11 hodin mše svatá k svátku sv. Štěpána od 11 hodin.

Hrad Švihov
V zimním období bude otevřen i hrad Švihov ve dnech od 27. do 30. prosince. „V tyto dny bude možné navštívit upravený prohlídkový okruh Hrad a výstavu pohlednic, která zachycuje různé proměny hradu a městečka za posledních více než sto let“, popisuje kastelán Lukáš Bojčuk.
Prohlídky hradu budou začínat vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.
Do nového roku vstoupí na hradě Švihov novoročním koncertem 6. ledna 2018 od 15 hodin. Účinkovat bude Komorní orchestr Jižního předměstí pod taktovkou uměleckého vedoucího Martina Kaplana. Během koncertu zazní skladby G. F. Händela, J. S. Bacha, A. Corelliho či A. Vivaldiho.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 2.12.2017 08:080 +
 
englishfocus

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb