Vítězem hlasování programu Prazdroj lidem je výstava o pamětnicích

Nejúspěšnějším projektem letošního ročníku grantového programu Prazdroj lidem se stala ojedinělá výstava, která nabídne příběhy deseti zajímavých plzeňských pamětnic dvacátého století.

Slavnosti svobody Plzeň

Žen, jejichž vzpomínky se dotýkají listopadu 1989, disentu, roku 1968, padesátých let, tématu emigrace a dalších zásadních milníků minulého století. Venkovní instalace výstavy, která se uskuteční v rámci projektu Století žen obecně prospěšné společnosti Post Bellum, bude k vidění v Plzni v polovině května 2019.

Letos o přízeň hlasujících v programu Prazdroj lidem usilovalo devět projektů, které mají za cíl zlepšit kvalitu života v Plzni a pomoci s rozvojem veřejného prostoru. Prazdroj je, včetně prémie pro vítěze, podpořil částkou 2,4 milionu korun. „Post Bellum díky vítězství projektu Století žen ve veřejném hlasování obdrží speciální prémii ve výši 50 tisíc korun,“ říká Drahomíra Mandíková, ředitelka firemní komunikace Plzeňského Prazdroje.

Na druhém místě v hlasování veřejnosti skončil projekt nové expozice a odpočinkového místa v podkroví katedrály sv. Bartoloměje. Tímto projektem navazuje Plzeňský Prazdroj na tradici mecenášství starých právovárečníků z doby vzniku Měšťanského pivovaru v Plzni.  Právovárečníci dlouhodobě a systematicky podporovali rozvoj metropole a zasadili se o její rozkvět. Třetí skončil dvanáctý ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem. Tato akce pravidelně obohacuje kulturní život v Plzni v době hlavních prázdnin.

Grantový program Prazdroj lidem má za sebou již šestnáct úspěšných ročníků. Plzeňský Prazdroj za tu dobu rozdělil peníze více než 200 úspěšným projektům. „Máme vždy velkou radost, když vidíme, jak se daří zajímavým aktivitám, které pomáhají oživit veřejný prostor a napomoci tak dalšímu rozvoji města. Protože chceme být v Plzni dobrým sousedem, je pro nás samozřejmě důležité, aby vybrané projekty zaujali i širokou veřejnost. A to se nám dlouhodobě daří. Věřím, že v tomto trendu bude program Prazdroj lidem pokračovat.“ dodává Monika Matyáštíková, manažerka firemní odpovědnosti.

Seznam letos podpořených projektů:
Obnova katedrály sv. Bartoloměje, přihlásilo Biskupství plzeňské

Katedrála prochází největší rekonstrukcí za 100 let. Projekt je zaměřen na revitalizaci a rozšíření prohlídkové trasy Katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, která je součástí celkové revitalizace. V rámci projektu bude vytvořena unikátní expozice a odpočinkové místo pro veřejnost v krásném prostředí podkroví katedrály. Nová expozice v podkroví představí  i příběh zvonů katedrály, které jsou spojeny s historií města Plzně i plzeňským pivovarem.

Plzeňský architektonický manuál od Pěstuj prostor
Prostřednictvím Plzeňského architektonického manuálu (PAM) organizace mapuje architekturu města v období 1914–1948. Nyní, kvůli pokračující ztrátě architektonické paměti a významných budov, se soustředí na architekturu let 1948–1989. Cílem projektu je popularizovat plzeňské architektonické dědictví nejen prostřednictvím stránky pam.plzne.cz

Projekt Století žen přihlášený Post Bellum
V rámci projektu Století žen POST BELLUM připraví open air výstavu v centru Plzně, která nabídne příběh deseti zajímavých plzeňských pamětnic dvacátého století – žen, jejichž vzpomínky se dotýkají roku 1989, disentu, roku 1968, padesátých let, tématu emigrace a dalších.

Projekt Galerijní komunitní klubovny od Pap-rna
Nově vybudovaný prostor poskytne mladým umělcům z řad, fotografů, malířů, uměleckých řemeslníků, módních návrhářů, sochařů či studentů uměleckých škol útočiště pro tvorbu a setkávání. Galerijní prostor bude rozšířen o klubovnu poskytující zázemí nejen pro tvorbu, ale i prostor pro přednášky, praktické dílny či workshopy i pro veřejnost.

Skryté město - sousedské procházky 2019, přihlásila Skrytá Plzeň
Organizace Skrytá Plzeň pokračuje ve své činnosti organizování komentovaných sousedských procházek a na rok 2019 plánuje nejen nové procházky, ale také další akce. V roce 2019 se zaměří na výročí sametové revoluce, a připraví architektonické a tematické procházky například o historii pivovarnictví.

Pilsen Busking Fest 2019 od Conexis
Organizace oživuje veřejný prostor různorodými formami umění a klade si za cíl zapojit občanskou veřejnost nejen jako publikum, ale především ji aktivizovat a ukázat, že veřejný prostor není jenom statické místo bez duše a náboje. Od jara 2019 budou probíhat akce       na veřejném prostranství a program vyvrcholí čtyřdenním Pilsen Busking festivalem.  

Festival BLIK BLIK 2019 od Plzeň 2015
Blik Blik festival přibližuje současné umění atraktivní formou světelných a interaktivních instalací na neobvyklých místech a ve výjimečném nočním čase. I pátý ročník festivalu nabídne obyvatelům nový pohled na známá místa prostřednictvím 10 světelných instalací     a doprovodného programu. Část instalací bude k vidění i v plzeňském pivovaru.

Divadelní léto pod plzeňským nebem, PaNaMo
Divadelní léto pod plzeňským nebem patří mezi největší letní divadelní festivaly v ČR. Během 5 týdnů organizace uvede 18 repríz 2 divadelních inscenací, z toho jedné premiérové. V nadcházejícím ročníku představí divákům Strakonického dudáka režiséra Marka Němce. Součástí festivalu je doprovodný program inspirativních představení v oblasti tance, slam poetry, či pantomimy.

Projekt Do práce na kole 2019 od Auto*Mat 
V květnu 2019 opětovně Auto*Mat zorganizuje celorepublikovou týmovou soutěž „Do práce na kole,“ pro firmy, instituce a pro všechny, kteří nechají auto doma a do práce dojedou      na kole či po vlastních. Soutěžní týmy budou zaznamenávat najeté kilometry i v Plzni.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
slovanypronajem

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018