Volby v Plzeňském kraji vyhrála ODS

Obecní volby vyhrála v Plzeňském kraji přesvědčivě ODS. Zopakovala svoje vítězství z minulých komunálních voleb, polepšila si o 7,73 procentního bodu a o více než devět desítek křesel v zastupitelstvech. V kraji se vedlo úspěšně i senátním kandidátům, které navrhla ODS.

uniwebwebynamiru2018

Obecní volby vyhrála v Plzeňském kraji přesvědčivě ODS. Zopakovala svoje vítězství z minulých komunálních voleb, polepšila si o 7,73 procentního bodu a o více než devět desítek křesel v zastupitelstvech. V kraji se vedlo úspěšně i senátním kandidátům, které navrhla ODS. Na Rokycansku i Domažlicku postupují z prvního místa. V obecních volbách volilo 47,89 procenta voličů, v senátních volbách na Domažlicku 47,05 a na Rokycansku 45,92 procenta voličů.
Druhou nejúspěšnější stranou je ČSSD, v kraji dosáhla 17,82 procenta hlasů, to je o půl procentního bodu a 34 zastupitelských křesel méně než v roce 2002.
Do druhého kola senátních voleb půjde s kandidáty ODS na Rokycansku kandidát KSČM, na Domažlicku kandidátka ČSSD.
Z velkých měst dosáhla ODS nejpřesvědčivějšího vítězství v Plzni. Hlas jí tam dalo 45,23 procenta voličů - o 7,34 procentního bodu a dvě místa v zastupitelstvu statutárního města více než před čtyřmi roky. ČSSD získala stejný počet křesel. V okresních městech kraje se dva největší političtí rivalové střídají v úspěšnosti: ODS vyhrála v tradičních místech, Rokycanech a Klatovech, ČSSD si opakovaně připsala vítězství v Domažlicích a Tachově. Oproti minulým volbám si ODS polepšila v Domažlicích, Tachově a Rokycanech, ČSSD má nyní lepší zisk v Klatovech a Tachově.
Zatímco představitelé ČSSD se domnívají, že volební výsledky ovlivnila nízká volební účast a negativní kampaň proti sociální demokracii, podle představitelů ODS účast ve volbách odpovídala aktivitě lidí a neovlivnily ji rozmíšky na centrální úrovni. "Výsledek ODS i ostatních stran je reakcí občanů na celostátní situaci. Ač jsme si mysleli, že se to tak nestane, lidé hlasovali především proti někomu. Hlasovali tak pro toho nejsilnějšího, který jim zajistí, že nebude v čele ten, kdo jim sympatický není, což je v tuto chvíli ČSSD vedená Paroubkem," zhodnotil výsledky voleb v kraji místopředseda krajské organizace KDU-ČSL Petr Náhlík.
Nové zastupitele mohlo v kraji vybírat z 11.914 kandidátů téměř 452.000 voličů. Téměř polovina z nich nakonec zvolila 4670 zastupitelů v 509 zastupitelstvech. Ve dvou obcích se volby nekonaly. Jako první spočítala výsledky do půl hodiny od uzavření volební místnosti komise v Hradešicích na Klatovsku, kde volilo 71,2 procenta ze 66 zapsaných voličů. Nejdéle trvalo sčítání v Železné Rudě na Klatovsku, kde hlasovalo 49,28 procenta z 1323 oprávněných voličů. Komise v Koutu na Šumavě na Domažlicku výsledky sama ještě jednou přepočítávala, neboť se obávala, že se v prvním výpočtu dopustila chyby.
Stoprocentní volební účast měla podle informací ze serveru www.volby.cz v komunálních i senátních volbách vesnička Čilá na Rokycansku. Hlas odevzdalo všech 22 voličů, kteří patří při většině voleb k nejdisciplinovanějším v kraji. Naopak rekordně nízká účast byla v Částkově na Tachovsku. Ze 266 oprávněných voličů přišlo jen 34, tedy 12,78 procenta.
Podle Jana Nového z krajského úřadu a Čestmíry Potůčkové z krajské pobočky Českého statistického úřadu se průběh voleb i sčítání výsledků obešly bez problémů a stížností.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.10.2006 13:370 +
 
uniweb weby

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018