Zahrádky se mění z pěstíren v okrasná místa

Zahrádkáři v Plzeňském kraji se už dnes většinou nevěnují pěstování zeleniny a ovoce, ale zahrádky mají jako okrasná a odpočinková místa. Převody pozemků do vlastnictví se jim daří, pokud je vlastníkem stát nebo obec. S privátním majiteli je dohoda těžká.

Cílená propagace v Plzni

Zahrádkáři v Plzeňském kraji se už dnes většinou nevěnují pěstování zeleniny a ovoce, ale zahrádky mají jako okrasná a odpočinková místa. Převody pozemků do vlastnictví se jim daří, pokud je vlastníkem stát nebo obec. S privátním majiteli je dohoda těžká.
"Poslední dva roky už k nám opět vstupují noví členové, většinou středního věku. Je to dáno vyšší propagací i výstavami," řekl Alexandr Kubáček, předseda okresní pobočky Českého zahrádkářského svazu v Domažlicích, která má nyní 1500 členů, ale před rokem 1989 zhruba o tisícovku více. Na Tachovsku byl úbytek z 2500 na 1320 členů. Stále ubývají, řekl Jan Urban, místopředseda v Plzni, kde jich je nyní 3500. Členy jsou většinou senioři.
"Trendem je předělávání zahrádek na odpočinková a okrasná místa, což jsme okoukali na západě. Dnes jich jsou určitě dvě třetiny," řekl Kubáček. Pěstování plodin na uskladnění se už lidé moc nevěnují, neboť během roku lze vše koupit. Potomci majitelů zahrádek si tam postaví bazén, krb, udírnu, maximálně menší skleníky s rajčaty, paprikou a jahodami.
"Daleko levnější zeleninu kupují v Lidlu, kde ale není tak kvalitní," řekl tachovský předseda Vojtěch Bartoš. Ze zeleniny se stále ještě pěstují rajčata a okurky. Hodně lidí teď lákají nové druhy drobného ovoce typu brusinek, malin, borůvek - kanadských a aljašských. Dále se pěstují odolné odrůdy jablek typu Topas, které nenapadá strupovitost.
Ani ovoce už se tolik neskladuje, zájem je o jeho moštování. "Máme mrazáky, kde nám mošt i zelenina vydrží celou zimu," dodal Kubáček.
Problémy s pozemky, jejichž průměrná velikost je 400 m2, mají nejvíce v Plzni, zejména se soukromými vlastníky a restituenty. Nedávno dostalo 20 zahrádkářů na Výsluní soudní příkaz vyklidit půdu. Ochranu od státu měli do roku 2001. Své chatky na cizím pozemku, zapsané v katastru, odstranit odmítají. "Stát mohl pozemky vyměnit za jiné," posteskl si Urban. Majitel by je prodal, ale požaduje 500 Kč/m2, na což starší lidé nemají. Podobné pozemky prodávalo město za tři až pět korun za metr.
Na Domažlicku lidé pozemky většinou vlastní. O osm zahrádek přišli vinou restituce v Horšovském Týně. Poblíž nich je naopak šance na vybudování nové kolonie, která v nové době na okrese nevznikla.
Tachovští mají nejvíce pozemky v nájmu, o prodejích jednají s Pozemkovým fondem. Ten zatím organizaci Tachov-střed se 600 členy prodal jen tři ze 16 osad v ceně dvě až tři koruny za metr čtvereční. Další osady získali v Boru a Plané. Zákon z roku 1998 umožňuje, aby zahrádku v kolonii, schválenou stavebním úřadem, mohl stát prodat za symbolickou sumu.
"Od roku 1989 u nás vznikla jen jedna nová osada v Pernorci. Jejích 12 členů pěstuje jiřiny pro Nizozemsko," řekl Bartoš.
ČSZ by pomohl zahrádkářský zákon, po němž volá 15 let. V Německu funguje a chrání půdu jak pronajatou, tak vlastněnou, řekl Urban. Německo poslední léta zahrádkáře značně podporuje. Stát jejich sdružením prodá půdu a ty ji pak pronajmou mladým za euro na rok. Také v Plzni se mladí, zejména ti, kteří mají vzor u rodičů, občas ptají, ale volné pozemky nejsou.
Zahrádkáři mají vliv na radnicích jen když mají členy v zastupitelstvu. Kvůli většímu vlivu v regionu založilo loni pět územních správ krajskou koordinační radu. "Němci dostávají peníze z krajů i obcí, i proto se lépe sdružují. Chamský landrát je předsedou zahrádkářů," uvedl Kubáček.
Některá sdružení, například Tachov, si přivydělávají vlastními prodejnou a restaurací. Členové ČZS mají levnější postřiky, sazenice, moštování. Ústředí jim může z fondu v krizových situacích půjčit. Svaz stále více spolupracuje s mládeží, na školách organizuje soutěže.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 18.03.2007 14:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka