Západočeská galerie se zaměří na pop art a jaz s rock&rollem

Přednáškový cyklus Západočeské galerie s názvem „Paralely výtvarného umění a moderní hudby“ pokračuje přednáškou na téma období 2. poloviny 50. let.

uniwebwebynamiru2018

Z výtvarné oblasti představí Pop art a „Nové obrazy člověka“, hudební část se soustředí na Jazz a rock&roll. 7. díl přednáškového cyklu se koná ve středu 20. února od 17 hodin v přednáškovém sále ZČG v Pražské 13. Přednáší Eva Bendová (výtvarné umění) a Zdeněk Raboch (hudba).

Příští přednášky:

27. března – 1. polovina 60. let: Zrod mnoha tendencí

16. dubna – Rok 1964

Výtvarné umění: Pop art a "Nové obrazy člověka"

V roce 1956 na výstavě This Is Tomorrow v Londýně vystavil Richard Hamilton první díla, která můžeme označit jako pop art – umění s prvky masmédií nebo populární hudby. Pop art otevíral umění běžným lidem svými jednoduchými díly, nebyl složitý či duchovní jako abstraktní expresionismus. Vedle centra pop artu v Londýně vzniklo druhé v New Yorku. Americká kultura padesátých let hýřila neony reklam, tajemnými dobrodružstvími Supermana, hvězdnou slávou JFK i Marilyn Monroe. Hlavní představitel newyorského pop artu Andy Warhol přenáší tento umělecký styl hluboce do šedesátých let.

Hudba: Hard bop a rock & roll

V roce 1956 zakládá Dizzy Gillespie nový orchestr. V roce 1957 se v sanfranciském klubu Cellar uskuteční první jazz and poetry za přítomnosti básníků beat generation a o rok později se v Monterey koná první ročník dnes proslulého jazzového festivalu. V téže době, dva dny po svých 21. narozeninách, v lednu 1956, vstoupil Elvis Presley poprvé do nashvillského studia firmy RCA. Když v roce 1959 nazpíval Bobby Darin skladbu Mack The Knife, byla vyhodnocena jako nejlepší písnička dekády 1950–1960. Hit, který u nás známe spíše pod názvem Mackie Messer, se v průběhu let stal standardním číslem mnoha zpěváků jazzové i populární hudby. 

**********************************************

Výstava Pracovna republiky. Architektura Plzně v letech 1918–1938 potrvá již jen do 28. února.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Megane

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018