Západočeská galerie se zaměří na pop art a jaz s rock&rollem

Přednáškový cyklus Západočeské galerie s názvem „Paralely výtvarného umění a moderní hudby“ pokračuje přednáškou na téma období 2. poloviny 50. let.

weby uniweb zprávy

Z výtvarné oblasti představí Pop art a „Nové obrazy člověka“, hudební část se soustředí na Jazz a rock&roll. 7. díl přednáškového cyklu se koná ve středu 20. února od 17 hodin v přednáškovém sále ZČG v Pražské 13. Přednáší Eva Bendová (výtvarné umění) a Zdeněk Raboch (hudba).

Příští přednášky:

27. března – 1. polovina 60. let: Zrod mnoha tendencí

16. dubna – Rok 1964

Výtvarné umění: Pop art a "Nové obrazy člověka"

V roce 1956 na výstavě This Is Tomorrow v Londýně vystavil Richard Hamilton první díla, která můžeme označit jako pop art – umění s prvky masmédií nebo populární hudby. Pop art otevíral umění běžným lidem svými jednoduchými díly, nebyl složitý či duchovní jako abstraktní expresionismus. Vedle centra pop artu v Londýně vzniklo druhé v New Yorku. Americká kultura padesátých let hýřila neony reklam, tajemnými dobrodružstvími Supermana, hvězdnou slávou JFK i Marilyn Monroe. Hlavní představitel newyorského pop artu Andy Warhol přenáší tento umělecký styl hluboce do šedesátých let.

Hudba: Hard bop a rock & roll

V roce 1956 zakládá Dizzy Gillespie nový orchestr. V roce 1957 se v sanfranciském klubu Cellar uskuteční první jazz and poetry za přítomnosti básníků beat generation a o rok později se v Monterey koná první ročník dnes proslulého jazzového festivalu. V téže době, dva dny po svých 21. narozeninách, v lednu 1956, vstoupil Elvis Presley poprvé do nashvillského studia firmy RCA. Když v roce 1959 nazpíval Bobby Darin skladbu Mack The Knife, byla vyhodnocena jako nejlepší písnička dekády 1950–1960. Hit, který u nás známe spíše pod názvem Mackie Messer, se v průběhu let stal standardním číslem mnoha zpěváků jazzové i populární hudby. 

**********************************************

Výstava Pracovna republiky. Architektura Plzně v letech 1918–1938 potrvá již jen do 28. února.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 18.2.2019 08:080 +
 
Auto CB - Škoda si léto neochladit

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018