Západočeské muzeum představuje buddhismus

Unikátní výstava buddhistického umění Odkaz Tibetu začala v Západočeském muzeu v Plzni. Mezi 60 exponáty jsou vzácné sošky, které se české veřejnosti představí poprvé. Zejména tibetský oltář, rituální předměty i známé svinovací obrazy - thangky.

Jarní servisní akce AUTO CB

Unikátní výstava buddhistického umění Odkaz Tibetu začala v Západočeském muzeu v Plzni. Mezi 60 exponáty jsou vzácné sošky, které se české veřejnosti představí poprvé. Zejména tibetský oltář, rituální předměty i známé svinovací obrazy - thangky. Výstava přináší výjimečnou možnost seznámit se nejen s tibetským uměním, ale také s buddhismem, který si získává stále větší oblibu u lidí na západě, řekla jedna organizátorek Dana Homolková.
Větší část exponátů, která jsou ze středoevropských buddhistických center a privátních sbírek, pochází z Nepálu. Sošky byly požehnány buddhistickými mistry. Velké svinovací obrazy, thangky, ze stěn meditační míst a klášterů patří k vědnímu oboru umění tibetské kultury.
"Výstavou chceme také podpořit mezinárodní Den pro Tibet, který je každoročně připomínán 10. března," uvedla Homolková. Expozice otevřena bude denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 a potrvá do 15. dubna. Moderované prohlídky budou o víkendech vždy od 14:00 do 16:00.
Doprovodný program výstavy začal v neděli 4. března projekcí pět let starého italského snímku Samsára od 19 hodin v kinosálu Měšťanské besedy. Dnes tam bude promítán ve stejný čas dokumentu Tibet - K posvátné hoře Kailás od režiséra a scénáristy Martina Kratochvíla, který se osobně zúčastní projekce a bude odpovídat na dotazy diváků.
Film Samsára je hraný debut indického dokumentaristy Pana Nalina. Jde o koloběh znovuzrozování, který se řadí po bok snímkům Kundun - život Dalajlámy a Sedm let v Tibetu, obou natočených v roce 1997. Příběh lámy Tašiho, který po tříleté poustevnické meditaci touží poznat světský život a stane se proto manželem smyslné vesničanky Pemy a otcem dítěte, se odehrává v exotickém prostředí indického Ladakhu v podhůří Himálaje. Dilema víry a světského života se odvíjí zčásti jako folkloristicky pojatý obraz neznámého světa a zčásti jako tradiční milostný příběh.
Stejně starý dokument Tibet - K posvátné hoře Kailás tvoří tři sedmadvacetiminutové filmy o třech cestách k posvátné hoře.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 05.03.2007 14:22



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka