Ženu z Rokycanska podvedl údajný lékař OSN, přišla o čtvrt milionu

Rokycanští kriminalisté přijali na konci dubna oznámení od 58leté ženy o podvodném jednání ze strany neznámého pachatele.

uniwebwebynamiru2018

Oznamovatelka uvedla, že se v lednu letošního roku seznámila prostřednictvím sociální sítě s osobou, která se vydávala za anglického lékaře OSN, který se účastní zahraničních misí. Je vdovec a má ve své péči nezletilou dceru. Oznamovatelka uvedla, že spolu komunikovali v českém jazyce, neboť měl dotyčný studovat v Čechách, avšak jeho čeština vypadala, jako by používal překladač. Asi po týdnu komunikaci s tímto mužem sama ukončila.

Přibližně po měsíci ji přes sociální síť opět kontaktoval cizinec – lékař hovořící česky, avšak vystupující pod jiným jménem než v prvním případě. Oznamovatelce bylo divné, že se na profilu nového virtuálního přítele nacházely stejné fotografie jako v prvním případě a že i tento muž má obdobný životní příběh jako její předchozí virtuální známost. Rozhodla se ale, že vyčká, jak se celá situace vyvine. Asi po dvou týdnech muž komunikaci ukončil. Po několika dnech se znovu ozval a začali si opět psát. Po nějaké době začali plánovat společnou budoucnost a komunikace mezi nimi začala být intimnější. Aby byla celá situace důvěryhodnější a emotivnější, začala s oznamovatelkou komunikovat i údajná dcera dotyčného muže. Společně pak na oznamovatelku vyvíjeli citový nátlak a v souvislosti s plánováním společné budoucnosti požadoval virtuální přítel, aby oznamovatelka uhradila příslušným společnostem výdaje spojené se zajištěním sňatku a s vytvořením společného účtu, aby mohla čerpat finance pro případnou další péči o nezletilou dceru v případě, že by se lékaři na misích něco stalo. Poškozená tak postupně zaslala celkem 260 000 korun, které navíc bylo třeba směnit na virtuální měnu – na bitcoiny.

To, že není něco v pořádku, ženě došlo v době, kdy se jí přítel opakovaně dotazoval na to, zda peníze již zaslala na společný účet. Další indicií podvodného jednání bylo i to, že ji kontaktovala společnost, které poslala finanční prostředky na vytvoření společného účtu, s tím, že došlo ke komplikacím spojeným s převodem finanční hotovosti ze společného účtu na její účet v České republice. Na základě toho podvedená žena celou věc oznámila rokycanským kriminalistům. Ti zjistili, že obdobným případem zabývají již prostějovští kriminalisté, a tak jim případ z Rokycanska postoupili. 

V souvislosti s tím policisté upozorňují, aby byli lidé v těchto případech obezřetní a uvědomili si, že se podvodné jednání často skrývá i pod věrohodně působící situací. Pachatelé pak se svými potencionálními obětmi zkouší manipulovat, citově na ně působit a vydírat je. Jediným jejich cílem je totiž vylákání finanční hotovosti z oběti, což je ve virtuálním prostředí, ve kterém je vysoká anonymita, kolikrát jednodušší než v reálném světě.

V případě, že byste se dostali do obdobné situace jako oznamovatelka, zkuste se s někým poradit, či vyhledejte na internetu informace o tom, zda nebyl někdo před vámi již takto podveden. Nejedná se o podvody spojené jen se seznámením na sociálních sítích, ale i v souvislosti s koupí či prodejem vozidel, koupí zvířat, adopcí dětí z ciziny, apod. Ve všech těchto případech je cílem podvodníků vylákat z důvěřivých a empaticky založených lidí peníze. Jakmile byste se stali obětí podvodného jednání, uchovávejte si vzájemnou komunikaci, doklady o uhrazených penězích či jakékoli jiné důkazy spojené s podvodným jednáním pachatele a obraťte se na policii. 


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 18.5.2019 06:390 +
 
Renault Megane

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018