Zoo Plzeň poprvé přirozeně odchovala vzácného papouška

Plzeňská zoo letos poprvé přirozenou cestou odchovala ohroženého mexického papouška ara vojenského. Samice snesla jediné vajíčko v květnu v tropickém pavilonu. Za necelý měsíc se vyklubalo mládě, které teprve na přelomu srpna a září po několikadenním obhlížení výletového otvoru opustilo budku a ukázalo se návštěvníkům.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská zoo letos poprvé přirozenou cestou odchovala ohroženého mexického papouška ara vojenského. Samice snesla jediné vajíčko v květnu v tropickém pavilonu. Za necelý měsíc se vyklubalo mládě, které teprve na přelomu srpna a září po několikadenním obhlížení výletového otvoru opustilo budku a ukázalo se návštěvníkům. Nyní vypadá už téměř stejně jako jeho rodiče Arja a Vilík. Zatím není jasné, zda je to samec nebo samice, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.
"Počty arů v přírodě se rapidně snižují v důsledku rozvinutého farmaření, intenzivního zemědělství a obchodování s ptačími pery a živými ptáky," uvedl mluvčí. Až do 60. let minulého století nejsou žádné záznamy o rozmnožování ary vojenského v zajetí, proto se ještě nedávno ve velkém množství vyváželi. V roce 1987 byl druh zapsán do mezinárodní úmluvy o regulovaném obchodu CITES 1, což omezilo vývoz na minimum. Pár papoušků do Plzně přijel v roce 1994 ze zoo v Antverpách ze skupiny zabavených ptáků pašovaných z Mexika.
Druh je zařazen v červené knize ohrožených zvířat. Evropské zahrady se snaží o vytvoření populace, která by mohla sloužit jako "záložní" v případě vymizení druhu v přírodě. V současnosti chová asi 29 evropských zahradách kolem 90 těchto ptáků. Pouze zlínská zoo je jediná v Evropě, která tento poddruh ary oficiálně dovezla přímo z mexické zoo. Jako první v Česku je i rozmnožila.
Ara vojenský se v plzeňské zoo už jednou narodil, před dvěma roky se zde podařil umělý odchov. "Byl to spíš malý zázrak, poněvadž vejce, z kterého se mládě vylíhlo, bylo po dvoutýdenním sezení poškozeno," vzpomněl Vobruba. Vajíčko našli chovatelé prasklé po jedné ze zábavných akcí v zoo. Zřejmě nadměrný hluk způsobil stres, který u ptáků vedl k rozbití vajíček. Jedno se zachránilo. Prasklinu chovatelé zalepili průhlednou páskou a dali do umělé líhně. Mládě se pak vylíhlo a později ho plzeňská zoo poskytla ostravské zahradě.
Poddruh chovaný v Plzni žije ve středním a jižním Mexiku. Obývá polosuché a tropické lesy poblíž bystřin, vyhýbá se tropickým pralesům. Na jaře a v létě žije v nadmořských výškách až 2500 metrů v borových a dubových lesích, v zimě sestupuje do velkých údolí a roklí. Objevuje se i na pobřeží. Většinou ve velkých hejnech navštěvuje solné díry v úbočích některých roklí a hledá minerály, kterými si doplňuje jídelníček.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 18.09.2007 14:24



0 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka