Z Horní Břízy až do Portugalska. Keramika nezná hranic

Osm žákyň keramických oborů ze SOU Plzeň, středisko Horní Bříza, se nedávno vrátilo ze stáže v severním Portugalsku. Tamní region Minho je stejně jako Horní Bříza u nás tradičním centrem výroby keramiky. Portugalci si „české ručičky“ pochvalují.

SEO UNIWEB

Keramika je pro Portugalce národním pokladem. Podobně je tomu v případě Horní Břízy, a tak se osm žákyň keramických oborů ze střední školy vydalo na dvoutýdenní stáž právě na sever Portugalska do Barcelosu. „Pracovali jsme ve firmě Tulipa, která výrobky dodává na portugalský trh, ale také exportuje keramiku do celého světa. Vyráběli jsme třeba typické vlaštovky, které si Portugalci rádi umisťují na domy,“ říká jedna z účastnic projektu. Škola si od stáží slibuje, že žáci poznají odlišnou výrobu keramiky a samotné podnikání v oboru. A vše, co se naučí, si s sebou odnesou do budoucí tvorby. Dívky pracovaly ve všech fázích výroby – od práce s keramikou, přes její balení až po expedici. „Práce bylo dost, ale Portugalci si nás pochvalovali. Ukázali jsme jim, co to jsou zlaté české ručičky,“ smějí se stážistky. Po práci měly dívky čas poznat kulturu severního Portugalska i města jako Braga či Porto.

Stáže v Portugalsku měly pro žákyně i jedno velmi významné plus: dva týdny v zahraničí byly kompletně hrazeny ze zdrojů programu Erasmus+. Škola na projekt dostala grant a díky tomu může podpořit i ty účastníky, kteří by jinak financování pobytu v zahraničí ekonomicky nezvládli. „Hledisko financí je zásadní, bez programu Erasmus+ bychom praxe na samé výspě Evropy vůbec nemohli realizovat. Jde přitom o oblíbené zpestření výuky. Ohlasy žáků i rodičů nám dávají za pravdu. Rozhodně chceme naše žáky na zkušenou do zahraničí posílat i v dalších letech,“ uzavírá hodnocení projektu Mgr. Ivana Škreňová, zástupkyně ředitele SOU stavebního Plzeň pro pracoviště v Horní Bříze.

O programu Erasmus+

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších. Více informací na www.naerasmusplus.cz.

Fotogalerie
Autor: Jan Pavlů Článek může obsahovat komerční sdělení.

weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 06.11.2017 10:16
0 +
 
auto cb fabia ihned k odběru

Hlavní zprávy

 

auto cb home rest2
seo uniweb