BMW i Hydrogen NEXT s pohonem na vodík

BMW Group začíná na evropských silnicích v běžném provozu testovat téměř standardní vozidla s pohonem na vodíkové palivové články.

james bond net concert

Prototypy BMW i Hydrogen NEXT budou zjišťovat, jak efektivně v reálných podmínkách spolupracuje pohonné ústrojí bez lokálně produkovaných emisí CO2, podvozek navržený přímo pro daný vůz a elektronické systémy vozidla. BMW i Hydrogen NEXT je čistě elektrické vozidlo, které využívá vodík jako palivo, z nějž se v palivovém článku vyrábí přímo na palubě vozu elektřina. Nedávno zahájený testovací program připraví BMW Group půdu pro představení malé série vozů s touto udržitelnou technologií pohonu, plánované na konec roku 2022. Tato série bude jako základ využívat techniku BMW X5 a rozsáhlé testování těchto vozidel v reálném provozu poskytne praktické zkušenosti s používáním této pokrokové technologie pohonu.

Technologie vodíkových palivových článků má v rámci flexibilní strategie různých typů pohonu BMW Group z dlouhodobého pohledu doplnit spalovací motory, plug-in hybridní systémy a elektrický pohon s akumulátory. Mohla by se stát atraktivní alternativou k bateriovým elektrickým pohonům, a to zejména pro zákazníky, kteří nemají vlastní přístup k infrastruktuře pro nabíjení elektřiny nebo kteří často jezdí na dlouhé vzdálenosti.

„Technologie vodíkových palivových článků může být atraktivní volbou pro udržitelný pohon zejména ve větších třídách vozidel,“ vysvětluje Frank Weber, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. „Proto jsou silniční testy téměř standardních vozidel s pohonem na vodíkové palivové články důležitým milníkem v našem výzkumu a vývoji.“

Stejně jako palivovou nádrž běžného vozu se spalovacím motorem lze i vodíkovou nádrž BMW i Hydrogen NEXT naplnit během tří až čtyř minut palivem, které zajistí dojezd několika set kilometrů za všech povětrnostních podmínek.

Testování v terénu se zaměřilo na účinnost, bezpečnost, pohodlí, spolehlivost a samozřejmě i radost z jízdy

Hlavní součástí právě probíhajících silničních testů BMW i Hydrogen NEXT je vyladění softwaru, který řídí všechny jízdní a provozní funkce. Systém palivových článků, vodíková nádrž, výkonná vyrovnávací baterie a centrální řídicí jednotka vozidla byly již dříve testovány jednotlivě i společně ve stovkách zkušebních jízd prováděných na testovacích stolicích. Na tyto funkční testy nyní navazují testy v reálném provozu na silnicích. Intenzivní program, který probíhá v běžných podmínkách a zahrnuje tisíce ujetých kilometrů, pomáhá vývojovým inženýrům ověřit účinnost, bezpečnost, komfort a spolehlivost všech komponentů. Série testovacích vozidel je zároveň navržena tak, aby zajistila charakteristickou řadost z jízdy modelů BMW, a to i při lokálně bezemisní mobilitě využívající průkopnickou technologii vodíkových palivových článků.

BMW i Hydrogen NEXT využívá palivové články, které vznikly v rámci vývojové spolupráce se společností Toyota Motor Corporation. Jednotlivé články pocházejí od Toyoty, zatímco celý soubor palivových článků a kompletní pohonný systém jsou původním vývojem BMW Group. Cílem spolupráce navázané v roce 2013 je prostřednictvím intenzivní výměny zkušeností vylepšovat každodenní praktičnost a rozšiřitelnost technologie vodíkových palivových článků pro použití v sériových vozidlech každé společnosti.

Typická jízdní dynamika zajišťovaná elektrickým hnacím ústrojím se systémovým výkonem 275 kW/374 k

Kompletní pohonný systém BMW i Hydrogen NEXT kombinuje technologii vodíkových palivových článků s technologií BMW eDrive páté generace, která je již použita v BMW iX3 a brzy bude k dispozici také v BMW iX a BMW i4. Elektrická energie vznikající v palivovém článku je výsledkem chemické reakce mezi vodíkem přepravovaným ve vozidle a kyslíkem ze vzduchu. Tím je dosaženo elektrického výkonu 125 kW/170 k. Měnič napětí umístěný pod palivovým článkem upravuje jeho napětí na napětí elektromotoru, který pohání BMW i Hydrogen NEXT.

Energie uložená ve výkonné vyrovnávací baterii se využívá zejména při dynamických akceleracích, například při předjíždění. Výsledkem je systém o výkonu 275 kW/374 k, který přesně odpovídá nejvýkonnějšímu řadovému šestiválcovému zážehovému motoru používanému v současné době v modelech BMW. Tím je zaručena jízdní dynamika, kterou je značka známá.

Elektřina ve vyrovnávací baterii se vyrábí během jízdy efektivně rekuperací při zpomalování a brzdění. Vodík potřebný k činnosti palivového článku je uložen ve dvou 700barových nádržích z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP), které dohromady pojmou šest kilogramů vodíku. Jeho přesně řízená reakce s kyslíkem v palivovém článku generuje elektřinu, jedinými emisemi hnacího ústrojí je vodní pára.

TIP REDAKCE: Jak ušetřit při nákupu vozů značky BMW ?

Pokud si chcete pořídit auto značky BMW za nižší cenu, doporučujeme vám navštívit tyto stránky:

Fotogalerie
james bond net concert

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Loop Jazz CLub

Hlavní zprávy

 

weby uniweb
uniweb weby