Čtvrtý plzeňský obvod uctil památku Stanka Vodičky

Památku jednoho z vůdců Rumburské vzpoury a lobezského rodáka Stanka Vodičky v pátek uctilo vedení čtvrtého obvodu společně se zástupci Městské policie Plzeň.

james bond net concert

Tradiční pietní akt se konal u památníku vedle kostela sv. Martina a Prokopa v Plzni – Lobzích. Zdejší pomník náleží také obětem 2. světové války.

„Stanislav Vodička byl lobezským rodákem a vojákem rakouské císařské armády, který patřil mezi vůdce Rumburské vzpoury. Za to 29. května 1918 zaplatil životem, když byl osm dnů po potlačení vzpoury odsouzen vojenským soudem a popraven. Jeho památku jsme uctili minutou ticha a položením kytice a věnce k pomníku,“ řekl starosta Tomáš Soukup (ANO).

„Stanko Vodička, jehož památku jsme si dnes připomněli, položil život v boji proti útlaku za lepší budoucnost českého národa. Přesto, že dnes uplynulo již 102 let od této události, nesmíme na takové hrdiny nikdy zapomenout,“ uvedl místostarosta Zdeněk Mádr (ODS).

Památník z roku 1919, jehož autorem je plzeňský sochař Vojtěch Šíp, stojí nedaleko lobezské školy, kterou Vodička navštěvoval. V čele pomníku je zasazena kovová deska se jmény deseti občanů, kteří byli umučeni během nacistické okupace v letech 1939–45.

Pátečního pietního aktu se zúčastnili také místostarostové Lenka Kočová (ODS) a Václav Beran (ANO). Čtvrtý obvod tak uzavřel sérii jarních pietních aktů, které byly věnovány především obětem první a druhé světové války.

Další pietní akt se uskuteční 11. listopadu na Den válečných veteránů, kdy vedení obvodu vzpomene na padlé v 1. světové válce na Zemědělském náměstí v Bukovci.

foto: úmo plzeň 4

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby