Divadelní léto vrcholí Posledním zrnkem písku

Festival Divadelní léto se blíží k závěru, diváci už viděli doprovodný program i šest repríz úspěšné komedie Švanda dudák.

james bond net concert

 Letošní 13. ročník vyvrcholí v sobotu 25. července premiérou autorské inscenace Poslední zrnko písku, kterou pro Divadelní léto připravili studenti DAMU, Činohra 16-20. Inscenace vznikla v průběhu měsíce července v rámci rezidenčního pobytu v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích a na scéně U Ježíška se bude kromě premiéry hrát také 26. a 27. července. Z technických důvodů posunuli organizátoři začátek představení z původně oznámených 20.30 na 21 hodin. Vstupenky na Poslední zrnko písku jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut a také v areálu před představením.

Poslední zrnko písku bude mozaikou, složenou z obrazů, písní a pohybových sekvencí. Tématem inscenace je změna a střet velkých (světových) konfliktů s těmi osobními. V tomto týdnu probíhají finální zkoušky na scéně U Ježíška a vykrystalizovala také výsledná podoba inscenace – Poslední zrnko písku bude trvat osmdesát minut bez přestávky. „Začátek představení jsme se proto rozhodli posunout z 20.30 na 21 hodin, kdy jsou pro představení lepší světelné podmínky. Všechny diváky, kteří už si vstupenky zakoupili, budeme o změně informovat. Areál otevíráme stejně jako u předchozích akcí už v 19 hodin a případné čekání si diváci mohou zpříjemnit v našem divadelním baru,“ upřesnila ředitelka festivalu Divadelní léto Marcela Mašínová.

Soubor Činohra 16-20 založili studenti DAMU, spolužáci z více oborů i ročníků, kteří utvořili stálý tým a pracovali společně několik let. Od roku 2018 soubor působil v Divadle Kolowrat, kam vstoupil uspořádáním bergmanovského festivalu Bergman 100 a nazkoušel dvě inscenace podle Bergmana (Léto s Monikou a Ze života loutek) a jednu podle Dostojevského (Bílé noci). V roce 2020 soubor ukončil činnost v Kolowratu i v Divadle DISK, kam mezitím studenti došli (a kde inscenovali Višňový sad nebo Bratry Karamazovy). Z Činohry 16-20 se stává volná platforma pro vznik projektových inscenací.

Většina studentů v letošním roce školu končí a od září se vydávají do angažmá v různých koutech republiky. Rezidenční pobyt na Divadelním létě byl jejich první příležitostí realizovat vlastní autorské divadlo. „Jsme na hranici bezpečného školního světa a toho ‚skutečného‘. Ideální životní fáze pro hraní o změně!“ řekl dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka. Po premiéře a reprízách v Plzni bude možné vidět Poslední zrnko písku také na festivalu divadla v krajině Barokní dech/Missa Spiritus ve Všekarech, během pražské Letní scény Štvanice nebo na zahájení festivalu Wolkrův Prostějov.

Poslední zrnko písku je hlavní letošní premiérovou novinkou Divadelního léta, plánovanou výpravnou inscenaci Shakespeare v Hollywoodu byli organizátoři z důvodu koronavirové krize nuceni odložit. Její premiéra v režii Radovana Lipuse se pod plzeňským nebem uskuteční v roce 2023. Vedle každoroční velké premiérové inscenace plánuje festival pokračovat i nadále v rezidenčních pobytech, které vytvoří příležitost pro mladé umělce. „Letošní spolupráce s Činohrou 16-20 byla pro nás velmi inspirativní a věříme, že Poslední zrnko písku přinese divákům mimořádný zážitek,“ dodala Marcela Mašínová.

V týdnu od 20. do 24. července se koná i oblíbený příměstský tábor Divadelního léta. Jeho už čtvrtý ročník se odehrává pod heslem Expedice DIVOčina, s podtitulem Nesmírně dobrodružná objevitelská výprava do samotného nitra neprobádaných, nebezpečných, divukrásných, podivuhodných, divokých, podivných krajů. Letošní tábor si užívá celkem 18 děti od 9 do 15 let, kromě herectví a scénografie je letos čekají také hodiny akrobacie a žonglování. V průběhu týdne připravují pod vedením lektorů Michala a Hany Stonových a Ondřeje Sosny závěrečné vystoupení, které bude k vidění na festivalové scéně U Ježíška v pátek 24. července od 17 hodin. Vstup je zdarma.

Divadelní léto
13. ročník, 8. – 27. 7. 2020, U Ježíška 2711/7, Plzeň

Švanda dudák
podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla (premiéra 29. 6. 2019)
obnovená premiéra v úterý 14. července 2020 ve 20.30
reprízy 15. - 19. července ve 20.30
Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

Poslední zrnko písku
Činohra 16-20 (divadelní soubor studentů DAMU)
premiéra 25. července ve 21.00 (změna času začátku představení)
reprízy 26. a 27. července ve 21.00 (změna času začátků představení)
Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., scéna a kostýmy: Michal Spratek,
hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková.

Očekáváme, že nastane změna. Čekání na ni ale nikdy nemůže trvat příliš dlouho, a až to nepůjde vydržet, budeme muset začít jednat.
Autorská inscenace studentů činoherního divadla pražské DAMU zkoumá touhu po změně a strach ze změny. Proč tolik toužíme změnit své životy a zároveň se toho bojíme jako ničeho jiného? Co jsme vlastně ochotni udělat pro to, aby to s naším světem dopadlo dobře?


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby