Divadelní léto vrcholí Posledním zrnkem písku

Festival Divadelní léto se blíží k závěru, diváci už viděli doprovodný program i šest repríz úspěšné komedie Švanda dudák.

První veřejné kluziště v Plzni

 Letošní 13. ročník vyvrcholí v sobotu 25. července premiérou autorské inscenace Poslední zrnko písku, kterou pro Divadelní léto připravili studenti DAMU, Činohra 16-20. Inscenace vznikla v průběhu měsíce července v rámci rezidenčního pobytu v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích a na scéně U Ježíška se bude kromě premiéry hrát také 26. a 27. července. Z technických důvodů posunuli organizátoři začátek představení z původně oznámených 20.30 na 21 hodin. Vstupenky na Poslední zrnko písku jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut a také v areálu před představením.

Poslední zrnko písku bude mozaikou, složenou z obrazů, písní a pohybových sekvencí. Tématem inscenace je změna a střet velkých (světových) konfliktů s těmi osobními. V tomto týdnu probíhají finální zkoušky na scéně U Ježíška a vykrystalizovala také výsledná podoba inscenace – Poslední zrnko písku bude trvat osmdesát minut bez přestávky. „Začátek představení jsme se proto rozhodli posunout z 20.30 na 21 hodin, kdy jsou pro představení lepší světelné podmínky. Všechny diváky, kteří už si vstupenky zakoupili, budeme o změně informovat. Areál otevíráme stejně jako u předchozích akcí už v 19 hodin a případné čekání si diváci mohou zpříjemnit v našem divadelním baru,“ upřesnila ředitelka festivalu Divadelní léto Marcela Mašínová.

Soubor Činohra 16-20 založili studenti DAMU, spolužáci z více oborů i ročníků, kteří utvořili stálý tým a pracovali společně několik let. Od roku 2018 soubor působil v Divadle Kolowrat, kam vstoupil uspořádáním bergmanovského festivalu Bergman 100 a nazkoušel dvě inscenace podle Bergmana (Léto s Monikou a Ze života loutek) a jednu podle Dostojevského (Bílé noci). V roce 2020 soubor ukončil činnost v Kolowratu i v Divadle DISK, kam mezitím studenti došli (a kde inscenovali Višňový sad nebo Bratry Karamazovy). Z Činohry 16-20 se stává volná platforma pro vznik projektových inscenací.

Většina studentů v letošním roce školu končí a od září se vydávají do angažmá v různých koutech republiky. Rezidenční pobyt na Divadelním létě byl jejich první příležitostí realizovat vlastní autorské divadlo. „Jsme na hranici bezpečného školního světa a toho ‚skutečného‘. Ideální životní fáze pro hraní o změně!“ řekl dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka. Po premiéře a reprízách v Plzni bude možné vidět Poslední zrnko písku také na festivalu divadla v krajině Barokní dech/Missa Spiritus ve Všekarech, během pražské Letní scény Štvanice nebo na zahájení festivalu Wolkrův Prostějov.

Poslední zrnko písku je hlavní letošní premiérovou novinkou Divadelního léta, plánovanou výpravnou inscenaci Shakespeare v Hollywoodu byli organizátoři z důvodu koronavirové krize nuceni odložit. Její premiéra v režii Radovana Lipuse se pod plzeňským nebem uskuteční v roce 2023. Vedle každoroční velké premiérové inscenace plánuje festival pokračovat i nadále v rezidenčních pobytech, které vytvoří příležitost pro mladé umělce. „Letošní spolupráce s Činohrou 16-20 byla pro nás velmi inspirativní a věříme, že Poslední zrnko písku přinese divákům mimořádný zážitek,“ dodala Marcela Mašínová.

V týdnu od 20. do 24. července se koná i oblíbený příměstský tábor Divadelního léta. Jeho už čtvrtý ročník se odehrává pod heslem Expedice DIVOčina, s podtitulem Nesmírně dobrodružná objevitelská výprava do samotného nitra neprobádaných, nebezpečných, divukrásných, podivuhodných, divokých, podivných krajů. Letošní tábor si užívá celkem 18 děti od 9 do 15 let, kromě herectví a scénografie je letos čekají také hodiny akrobacie a žonglování. V průběhu týdne připravují pod vedením lektorů Michala a Hany Stonových a Ondřeje Sosny závěrečné vystoupení, které bude k vidění na festivalové scéně U Ježíška v pátek 24. července od 17 hodin. Vstup je zdarma.

Divadelní léto
13. ročník, 8. – 27. 7. 2020, U Ježíška 2711/7, Plzeň

Švanda dudák
podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla (premiéra 29. 6. 2019)
obnovená premiéra v úterý 14. července 2020 ve 20.30
reprízy 15. - 19. července ve 20.30
Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

Poslední zrnko písku
Činohra 16-20 (divadelní soubor studentů DAMU)
premiéra 25. července ve 21.00 (změna času začátku představení)
reprízy 26. a 27. července ve 21.00 (změna času začátků představení)
Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., scéna a kostýmy: Michal Spratek,
hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková.

Očekáváme, že nastane změna. Čekání na ni ale nikdy nemůže trvat příliš dlouho, a až to nepůjde vydržet, budeme muset začít jednat.
Autorská inscenace studentů činoherního divadla pražské DAMU zkoumá touhu po změně a strach ze změny. Proč tolik toužíme změnit své životy a zároveň se toho bojíme jako ničeho jiného? Co jsme vlastně ochotni udělat pro to, aby to s naším světem dopadlo dobře?Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby