Domácnosti zaplatí za teplo o tři procenta víc

O tři procenta více za teplo zaplatí od ledna zhruba 70.000 domácností v Plzni, ale i firmy a úřady napojené na centrální zdroj tepla. Nová cena energie bude 309,80 Kč/GJ včetně daně. Podle vedení firmy jde o nejnižší poplatek ze všech větších ryze teplárenských zdrojů v ČR.


O tři procenta více za teplo zaplatí od ledna zhruba 70.000 domácností v Plzni, ale i firmy a úřady napojené na centrální zdroj tepla. Nová cena energie bude 309,80 Kč/GJ včetně daně. Podle vedení firmy jde o nejnižší poplatek ze všech větších ryze teplárenských zdrojů v ČR. Současný průměr českých tepláren je asi 380 korun včetně zdrojů na plyn, řekl Tomáš Drápela, ředitel Plzeňské teplárenské (PT), největšího výrobce tepla v Plzeňském kraji.
Jediným levnějším velkým zdrojem v zemi je podle něj jen opatovická elektrárna, která ale prioritně vyrábí elektřinu a teplo má jako odpad, tedy opačně než městská teplárna v Plzni.
Meziroční zdražování v pásmu dvou až pěti procent drží teplárna od roku 1997. "Pokud razantně nevyletí cena uhlí, vydržíme s tímto nárůstem ještě minimálně deset let," uvedl Drápela. PT má podle něj s dodavatelem uhlí velmi dobrou dlouhodobou smlouvu, kterou obě strany každý rok upřesňují.
Letos v lednu zdražila PT o pět procent. "Podobně také nyní reagujeme na zdražení vstupů, zejména uhlí, jehož cena se zvedne o pět procent," dodal ředitel. Podnik, který ročně spálí 600.000 tun hnědého sokolovského uhlí, už podepsal se Sokolovskou uhelnou smlouvu na rok 2007. Podle Drápely byly nové požadavky "uhlařů" rozumné.
Do konce roku platí Plzeňané za teplo 300,80 Kč/GJ. Pro odběratele napojené přímo na primární rozvody tepla vzroste cena meziročně z letošních 215,10 na lednových 221,60 koruny včetně DPH.
Podnik loni prodal 3657 terajoulů tepelné energie, stejně jako v roce 2004. Z toho byty odebraly 1881 TJ. PT loni vykázala čistý zisk 314 milionů korun, meziročně o 22 procent více. Zajistily to zejména výhodné obchody s elektrickou energií, a to hlavně dodávky záložní a regulační elektřiny pro ČEPS, odbyt dotované energie z biomasy a prodej povolenek na emise skleníkových plynů. Podnik meziročně zvýšil tržby z 1,57 miliardy na 1,8 miliardy korun korun. Prodej tepla a chladu se na tržbách podílel 714 miliony, za elektřinu utržila teplárna 725 milionů korun.


Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.12.2006 07:190 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq