Filmy budou lákat na hrad a zámky i na náplavku

4. ročník Finále Plzeň sice proběhne až 24.–29. září 2021, jeho organizátoři ale pro fanoušky (nejen) české kinematografie nachystali filmové zážitky už na léto, a to na řadě netradičních míst.

potisk adapt print

Ať už si budete chtít udělat výlet na hrad či zámek, nebo si jen užít příjemný večer ve městě, budete mít z čeho vybírat.

Filmové večery na náplavce a Filmové hrady a zámky vznikly v minulém roce pod hlavičkou Finále Plzeň, aby podpořily kulturu a cestovní ruch, které tvrdě zasáhla první vlna koronavirové pandemie. Po loňském úspěchu - a zároveň s ohledem na přetrvávající obdobnou epidemiologickou situaci letos - opět proběhnou open air filmové večery na atraktivních místech
a přímo pod hvězdnou oblohou. Nachystány jsou dlouho očekávané premiéry, úspěšné snímky poslední doby, české i zahraniční kultovky, ale i filmy natáčené v Plzeňském kraji.


Filmové večery na náplavce

Soboty od 17. července až do 4. září budou na plzeňské náplavce patřit filmům. Na programu je kultovní Pomáda nebo Půlnoc v Paříži, pro milovníky tuzemské kinematografie pak Modelář, Šarlatán nebo Ženy v běhu. 21. srpna se navíc projekce filmu Havel programově propojí 
s organizací Post Bellum.
Předskokany hlavních filmů budou nově krátké snímky studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. ”Zapojení studentů z ateliérů multimédií a animace vnímáme jako ideální příležitost, jak opět představit plzeňské veřejnosti práce studentů, kteří se na Sutnarce zabývají filmovou a animovanou tvorbou. Naše předfilmy jsou s hlavním filmem většinou propojeny tematicky nebo náladou. Každý z filmových večerů tak dostane pomyslné orámování,” uvedl Vojtěch Domlátil z ateliéru Animace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.
Projekce začínají vždy od 21 hodin, venkovní bar, včetně hudebního doprovodu lokálních DJs, otevírá od 19 hodin. Vstup je zdarma.

„Výběr vstupného vytváří určitou pocitovou bariéru, která by vyrušila podstatu veřejného prostranství jako takového. To má zůstat otevřené veřejnosti bez jakýchkoli omezení. Z opačného pohledu jsou pak samozřejmě dané akce pro pořadatele finančně náročnější. I proto jsme rádi za opětovnou podporu Skupiny ČEZ, která se i letos stala generálním partnerem projekcí a dále za nově získanou podporu z grantového programu Prazdroj lidem, jehož odborným garantem je Nadace Rozvoje Občanské Společnosti,“ vysvětluje ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. „Naše grantová výzva se v loňském covidovém roce zaměřila v Plzni mimo jiné i na potřebnou podporu kulturních, uměleckých a vzdělávacím akcí. Přispíváme těm projektům, které napomáhají tomu, aby se lidem v Plzni dobře dařilo a aby se v ní znovu nastartoval život tak, jak ho máme všichni tady rádi. Filmové léto mezi takovými projekty má rozhodně svoje místo,“ říká Rudolf Šlehofer, ředitel CRAFT & HERITAGE Plzeňského Prazdroje.


Filmové hrady a zámky

Čerstvé filmové novinky oživí po šest srpnových večerů rozhlednu Bolfánek u zámku Chudenice, zámek Kozel, hrad a zámek Horšovský Týn a hrad Švihov. Na programu jsou netrpělivě očekávané komedie s hvězdným obsazením Prvok, Šampón, Tečka a Karel podle románu Patrika Hartla a Matky natáčené v Prádle u Nepomuka. Pro děti je připraven rodinný film Mazel a tajemství lesa, který se bude promítat na Bolfánku, nedaleko míst, které si pro tento snímek vybral režisér Petr Oukropec. Poslední jmenovaná projekce se uskuteční za účasti tvůrců a herců a nabídne program i pro děti. Výběr promítaných snímků nebyl dle organizátorů náhodný - všechny byly v předešlých dvou letech natáčeny v Plzeňském kraji a taktéž krajem finančně podpořeny.

„Náš druhý letní projekt spojuje historické památky s venkovními filmovými představeními. Chceme tak na pozadí unikátní kulturní nabídky dopomoci místu k opětovnému posílení turistického ruchu
a jeho zviditelnění a k tomu nám dopomáhají i partneři, kteří souzní s naším záměrem. S velkou radostí jsme tak v rámci letních aktivit, ale i aktivit navazujících na podzimní Finále Plzeň, uzavřeli spolupráci s plzeňskou společností SUPTel,” doplňuje ředitelka festivalu.

“Jsme rádi, že jako společnost, která před devětadvaceti lety vznikla na dvoře jednoho obyčejného rodinného domu v Plzni, můžeme po letech podpořit jeden z nejzajímavějších projektů, jakým je Finále Plzeň a současně podpořit také jeho navazující letní aktivity v nevšedním prostředí,” říká předsedkyně představenstva akciové společnosti SUPTel, Zuzana Burešová.

Organizátoři se dále v letošním roce spojili i s agenturou CzechTourism, a to s cílem společně propagovat atraktivní turistické cíle, které se nachází na území Plzeňského kraje. Více o projektu se tak dozvíte také na Kudyznudy.cz.

Promítat se bude vždy od 21:15. Vstupenky na jednotlivé projekce budou dostupné na Plzeňské vstupence a GoOut či přes www.festivalfinale.cz.


NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Angelique Kidjo
uniweb weby