Plně naočkováno je 315 tisíc obyvatel kraje

Přestože zájem o očkování v zemi i v kraji postupně klesá, budou i nadále očkovací místa (OČM) nemocnic Plzeňského kraje maximálně usnadňovat dostupnost vakcinace pro všechny zájemce.

NetBid Max Aicher Pilsen s.r.o.

Už všech šest OČM umožňuje očkování bez registrace a své první mise mají za sebou nebo těsně před sebou i všechny čtyři mobilní týmy. Také jejich nabídka očkování přímo v obcích a menších městech kraje dále pokračuje. Tam, kde je na výběr, si mohou noví zájemci vybrat vakcínu.

Alespoň jednu dávku vakcíny má 327 tisíc obyvatel kraje

Očkovací místa Skupiny NPK už k úternímu večeru podala téměř 277 tisíc dávek vakcíny a ukončila očkování u bezmála 136 tisíc lidí. Na očkování v Plzeňském kraji se podílí 44 procenty, neboť v kraji už bylo podáno 624 tisíc dávek a plně naočkováno bylo přes 311 tisíc lidí.

Počet skutečně naočkovaných obyvatel Plzeňského kraje je však ještě o pár tisíc vyšší. „Velké množství obyvatel Plzeňského kraje podstoupilo očkování v jiných regionech a naopak. V tomto směru máme ovšem pozitivní bilanci s Prahou, Středočeským a Jihočeským krajem. Plzeňský kraj tak má k dnešku plně proočkovaných přes 315 tisíc obyvatel a minimálně jednu dávku obdrželo téměř 327 tisíc obyvatel kraje z celkem 591 tisíc, tedy 55 procent , “ informuje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Zájem o očkování klesá. Přicházejí dovolenkáři, děti a ...

Zájem o očkování však od července postupně klesá. Za poslední týden přibylo v kraji zhruba 2600 nově naočkovaných lidí, což je nejmenší týdenní přírůstek nově očkovaných od konce února. Ještě uprostřed prázdnin osciloval týdenní počet nově naočkovaných mezi pěti až deseti tisíci. „V tuto chvíli jsou nově očkovaní buď lidé, kteří se vrací z dlouhodobého letního pobytu, nebo ti, kteří dříve nebyli o očkování zcela přesvědčeni, ale postupně svůj názor změnili, protože tuší, že na podzim přijde další vlna pandemie a oni se chtějí účinně bránit, “ doplňuje mluvčí.

Významnou očkovanou skupinou je také mládež od 12 do 15 let. V této jediné kategorii zřejmě kvůli začátku školního roku zájem o očkování v závěru srpna mírně rostl. „Dnes je v kraji naočkováno zhruba osm tisíc zástupců této věkové kategorie z 25 tisíc, kteří v kraji žijí,“ říká Kokoška.

Očkovací místa zůstávají v provozu, VOČM zastaví 1. dávky

Všechna očkovací místa krajských nemocnic zůstávají v provozu. Provozní dobu ale postupně omezují a přizpůsobují poptávce. Stále ale je možné se na ně registrovat. Všude se pak registrovaní dostanou k volnému termínu v řádech dnů nebo dokonce i hodin.

Už příští týden ale pozastaví registrace i rezervace Velkokapacitní očkovací místo v Plzni. „Areál učilišť na Skvrňanech opouštíme na konci září. Abychom ale stihli naočkovat všechny zájemce i druhými dávkami, tak vakcinaci prvními dávkami ukončíme v polovině příštího týdne, tedy s předstihem 21 dnů do uzavření centra, což je odstup mezi dávkami,“ popisuje vedoucí sestra VOČM Ivana Škoříková.

Očkovanci to nijak nepocítí. „Všem registrovaným nabídneme na počátku příštího týdne dostatečné množství volných termínů k rezervaci. Jakmile je uvolníme, očkovací místo z registračního systému zmizí a noví zájemci se již budou muset registrovat jinam. Pokud někdo z registrovaných nabídku volných termínů nevyužije, registrační systém ho vyzve, aby si vybral jiné očkovací místo. Druhé dávky naočkujeme všem v dohodnutém termínu do konce září. Pokud se někdo nebude moci k druhým dávkám dostavit, může kdykoli později zajít pro druhou vakcínu na jiné očkovací místo,“ dodává Škoříková.

Velkokapacitní očkovací místo v Plzni podalo od svého zprovoznění začátkem dubna zájemcům přes 91 tisíc dávek vakcíny.

Očkování bez registrace pokračuje i v září

Kvůli ukončení vakcinace prvními dávkami bude ve VOČM posledním dnem, kdy bude umožněno očkování bez registrace, sobota 4. září. Zájemci mohou přijít tradičně od 7 do 12:30 hodin. Očkovací místo Klatovské nemocnice a Nemocnice Svatá Anna v Plané bude bez registrace očkovat i v září a to opět v pátek dopoledne. Očkování bez registrace je ve VOČM i Plané určeno výhradně dospělým, OČM Klatovy bude tento pátek očkovat bez registrace nejen dospělé, ale nově i mládež od 12 do 15 let. Zatím platí tento pátek 3. září, kdy může v souvislosti se začátkem roku být zvýšený zájem školáků daného věku. Pokud se očekávání potvrdí, nabídne i příští týden.

Od minulého víkendu očkuje nově bez registrace i Rokycanská nemocnice a bude v tom pokračovat i v září. Zájemci mohou bez registrace přijít vždy v sobotu od 8 do 12 hodin a mohou se dostavit dospělí i mládež od 12 do 15 let. Očkování bude přítomen i pediatr.

Očkovací místa v Domažlicích a Stodu očkují bez registrace zatím stále každý den. To se ale bude postupně měnit. Jako první přechází do úsporného režimu Stodská nemocnice. „Stodská nemocnice začala jako první v kraji očkovat bez registrace každý pracovní den už od počátku srpna a jako první začala očkovat bez registrace i děti. Za měsíc provozu toho využila více než tisícovka lidí. Nyní se ale zájem snižuje. Očkování bez registrace se tedy od dalšího týdne zúží na úterky a středy od 11 do 14:30. Tento čas platí pro dospělé. Pro děti do 15 let je to v ty samé dny, ale od 13 do 14:30,“ popisuje mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

Domažlická nemocnice bude očkovat bez registrace všechny pracovní dny v prvním i druhém zářijovém týdnu. Změny zřejmě nastanou až po 13. září.

Mobilní očkovací týmy navštívily už 18 obcí a měst

Nemocnice akutní péče v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech a Stodu mají mobilní očkovací týmy. Jejich služby nabídly starostům většiny spádových obcí a měst včetně Tachovska. Nabídku zatím využilo 18 municipalit, kde bylo naočkováno přes 360 osob. Například tým Domažlické nemocnice očkoval v Hostouni, Kladrubech, Rozvadově či Kdyni, tým Klatovské ve Strážově a tým Stodské nemocnice např. v Blovicích. Rokycanská nemocnice se chystá ve čtvrtek 2. září do Hrádku. Očkování v dalších místech se domlouvají. Jakmile budou známy termíny, zveřejní je nemocnice na webu.    

výkup škodovek auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
auto cb zima 2021

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby