Kat Mydlář, Leonardo. Památky zvou na Hradozámeckou noc

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v novém termínu, v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna.


Hlavním centrem dění bude moravský hrad Pernštejn, který v rámci oslav připomene dobu osvícenské šlechty. V Plzeňském kraji se do projektu zapojí sedm památek, které nabídnou netradiční program po běžné zavírací době. V klášteře Kladruby budete moci pozorovat hvězdy, romantické procházky zšeřelými interiéry nabízí zámek Červené Poříčí. Sentimentální atmosféru unikátní památky gotického stavitelství okusíte na hradě Rabí. Na zámku Kozel vás výstavou o létajících strojích provede jejich vynálezce, samotný Leonardo da Vinci, na hradě Švihov potkáte kata mydláře i některého z  pánů popravených běhen Staroměstské exekuce roku 1621. Za tajemstvím rodu Windischgrätzů se budete muset vydat na Tachovský zámek, život ve středověku prožijete na hradě Velhartice, mysliveckou latinu se naučíte na zámku Manětín.

Zámek Červené Poříčí
Tři unikátní prohlídky provedou návštěvníky Červeného Poříčí potemnělou zámeckou budovou, kterou rozzáří hra barevných světel přenosných lamp.  Komentované prohlídky odcházejí ve 21, 21.30 a 22 hodin. Základní vstupné je 150 Kč, snížené vstupné pro seniory a mladé do 24 let je 120 Kč, děti zaplatí 80 Kč.
 
Klášter Kladruby

Tradičně jako každý rok připravil klášter Kladruby program ve spolupráci s hvězdárnou v Plzni. Návštěvníci se mohou těšit na pozorování Slunce hvězdářskými dalekohledy od 18:30 hodin. Program bude pokračovat v prostorách tzv. latinské školy přednáškou Lumíra Honzíka na zajímavé astronomické téma. Po setmění a při jasné obloze proběhne pozorování noční oblohy s výkladem odborníků z hvězdárny v Plzni.  Vstup je zdarma.

Zámek Kozel
Návštěvníky zámku Kozel provede výstavou „AERONAUTICA – Létající stroje Leonarda da Vinci“ samotný Leonardo. „Spolu s ním návštěvníci absolvují část cesty do Francie, kterou génius podnikl před 505 lety na pozvání svého velkého obdivovatele, francouzského krále Františka I. Po všech útrapách da Vinci možná vyjeví i některá svá tajemství“, prozrazuje děj kostýmovaných prohlídek kastelán Jan Polívka. Prohlídky se konají od 18:00 do 21:00 hodin. Jednotné vstupné je 150 Kč.

Zámek Manětín
Program letošní Hradozámecké noci na zámku Manětín potěší zejména nimrody a milovníky myslivosti. Zaměří se totiž na lovecké kratochvíle na manětínském panství od 19. století až po současnost.  „Ve zdejší zahradě se odehraje nevšední zámecký hon, kdy hlavním úlovkem nebude jelen sika, chovaný na manětínském panství od roku 1897, ale zajímavé obrazy ze života myslivosti a loveckých kratochvílí“, upřesňuje Renata Steidlová ze správy zámku. Speciální kostýmované prohlídky, které budou probíhat od 19:00 do 23:00 hodin, doplní hudební doprovod.
 
Hrad Rabí

V letošním roce zve správa hradu Rabí na loutkovou inscenaci „Krvavý román“, která je adaptací legendárního románu Josefa Váchala. Hrát se bude v hradní konírně a představení začíná ve 20:30 hodin. Romantickým duším nabízí i procházku zšeřelým hradem, který bude osvětlen svíčkami. Na noční prohlídky můžete vyrazit od 19:00 do 23:00 hodin.

Hrad Švihov
Na hradě Švihov si návštěvníci budou během Hradozámecké noci připomínat nejznámější popravu českých dějin, ke které došlo v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Tu připomene večerní open air promítání nového dvoudílného dokumentu Staroměstská poprava 1621. „O přestávce mezi první částí nazvanou Exekuce a druhou částí s názvem Pátrání návštěvníci potkají vzácné hosty večera -  kata Jana Mydláře, Kryštofa Haranta, Kašpara Kaplíře a Jana Jesenia“, říká kastelán Lukáš Bojčuk. Promítání doplní vystoupení šermdivadla Clatonia z Klatov a skupiny historického šermu Zlatý grál z Tachova. Na úplný závěr programu je připraveno půlnoční překvapení. Základní vstupné činí 100 Kč, snížené 80 Kč.

Tachovský zámek
Na tachovském zámku se zájemci vydají za tajemstvím Windischgrätzů.  Setkají se s nejznámějšími postavami knížecího rodu, který na téměř 150 let svázal svoje dějiny s tachovským panstvím, a odhalí celou řadu tajemství. Večerní komentované prohlídky zámeckého okruhu začínají v 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00 hodin. Jednotné vstupné je 100 Kč.

Hrad Velhartice
Na hradě Velhartice se opět po roce zalesknou Štíty stříbrného lva, tradiční akce, která se tentokrát protáhne i do nočních hodin. „Pro návštěvníky bude připraven pestrý a atraktivní program, který umožní dětem i dospělým nahlédnou a zažít každodenní život na hradě ve 14. století. Skupina living history Via Bohemia jim opět ukáže a nechá je vyzkoušet autentické repliky středověkého vybavení. Připraveno bude vojenské ležení v areálu hradu s dobovým vybavením šlechtických stanů. Na horním nádvoří bude fungovat středověká kuchyně.  Návštěvníci se budou moci vyzkoušet ruční mletí obilí i střelbu. K vidění bude výroba luků a štítů, včetně jejich dekorování vaječnou temperou. Chybět nebudou ani populárně-naučné přednášky o jídle, pití a výchově dětí ve  středověku. Velkou novinkou budou jezdci na koních, kteří předvedou své jezdecké umění a výcvik koní pro rytíře, i večerní prohlídky zšeřelým hradem za svitu loučí od 20:00 do 22:00 hodin. Základní vstupné je 200 Kč, snížené 160 Kč, vstupné pro děti 100 Kč.


James Bond

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby