Klatovy hostí putovní výstavu Stavba roku

Předposlední zastávkou putování panelové výstavy 40 staveb přihlášených do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 jsou prostory jezuitské koleje v Klatovech.

weby uniweb zprávy

V letošním roce získalo město Klatovy Čestné uznání poroty za revitalizaci Divadelní ulice s vysokou přidanou hodnotou. Porota zvláště ocenila prostorový koncept, který vhodně využívá existující prvky jako vzrostlý strom nebo výškový rozdíl mezi jižní a severní částí ulice.

Putovní výstavní panely soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 jsou od 30. listopadu do 12. prosince k vidění v prostorách jezuitské koleje v Klatovech. Právě tento prostor soutěžil v loňském ročníku této soutěže a kvůli vládním protiepidemickým opatřením sem v minulém roce putovní výstava nedoputovala. Rekonstrukce expozice refektáře získala v loňském roce nominaci odborné poroty na Titul Stavba roku Plzeňského kraje za citlivou obnovu části památkově chráněného areálu.

Letos získalo město Klatovy Čestné uznání za revitalizaci Divadelní ulice za promyšlený návrh a realizaci dalšího nepřehlédnutelného veřejného prostranství v centru města. Porota zvláště ocenila prostorový koncept, který vhodně využívá existující prvky jako vzrostlý strom nebo výškový rozdíl mezi jižní a severní částí ulice. Návrh a realizace jsou velmi moderní, zároveň perfektně integrovány do jednoho celku s historickým náměstím a funkčně i prostorově doplňují možnosti kulturního života města.

„Každá zdařilá stavba či rekonstrukce činí prostředí našich obcí a měst nejen hezčím, ale také zajímavějším a přívětivějším pro svoje obyvatele i přijíždějící návštěvníky. Ve chvíli, kdy se je podaří spojit do jednoho celku s dalšími obnovami, je pak výsledný pocit násobně lepší. Myslím, že právě malebné zákoutí Divadelní ulice dobře dotváří daný prostor a umocňuje dojem a radost z nádherně opraveného Jezuitského kostela jako významné dominanty klatovského náměstí,“ řekl Mgr. Rudolf Salvetr, starosta města Klatovy.

„Divadelní ulice, navazující na historické náměstí v Klatovech, nabízí veřejný odpočinkový prostor se zelení. Stylizované a divadelní portály jsou nosnými prvky pro popínavou zeleň. Zakomponované sezení poskytuje výhled na náměstí. Scénické osvětlení prostoru a okolních staveb dynamicky proměňuje večerní atmosféru. Malá scéna s pódiem umožňuje široké využití a propojení s kulturním děním v centru města. Historickým odkazem je opěrná barokní zídka se zábradlím, kamenná dlažby a historizující lampy,“ doplnila MgA. Marie Rašková, autorka architektonického návrhu.

Po 12. prosinci se putovní výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 přesune na svoji poslední zastávku, kterou je město Plzeň.

Více informací o soutěži na www.stavbarokupk.cz

Putovní výstava Stavba roku Plzeňského kraje 2020
Město Klatovy, v prostorách jezuitské koleje, Balbínova 59/I, Klatovy
30. 11. – 12. 12. 2021


Přehled cen a oceněných staveb v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2020

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020
Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 je udělen za mimořádný investorský počin a za dokončení obnovy jedné z nejvýznamnějších architektonických památek. Významné ocenění patří rovněž mimořádně příkladnému řemeslnému a výtvarnému řešení.

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 je udělen za dokonalé skloubení funkčnosti a moderního řešení stavby vzhledem k jejím památkovým hodnotám a stávajícímu urbanistickému řešení.

Atriový dům ve svahu, Plzeň
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 je udělen za inovativní a mistrovské zvládnutí vnitřní prostorové organizace rodinného domu. V tom smyslu je objekt ve svahu významným obohacením typologie bydlení. A v neposlední řadě jedno z nejdůležitějších kritérií – obyvatelé domu jsou nadšeni a maximálně spokojeni s jeho řešením pro každodenní život vícečlenné rodiny.  

Cena poroty
Rezidence Klostermann a Javor, Železná Ruda
Cenu poroty v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje získává za komplexní přístup k úpravě centrální části, a především za nastartování pozitivní změny tohoto významného sportovního a turistického střediska na česko-německé hranici.

Čestné uznání poroty
Revitalizace jezuitského kostela v Klatovech
Čestné uznání poroty soutěže Stavba roku Plzeňského kraje získává za důslednou a řemeslně poctivou rekonstrukci majestátní barokní stavby.

Bytový dům Svornost, Plzeň
Čestné uznání poroty soutěže Stavba roku Plzeňského kraje získává za měřítkově úměrné doplnění zástavby, zeleň ve vnitrobloku, která není stále ještě standardem, a střídmou a přesto pohledově výraznou architekturu.

Revitalizace Divadelní ulice v Klatovech
Čestné uznání poroty soutěže Stavba roku Plzeňského kraje získává za promyšlený návrh a realizaci dalšího nepřehlédnutelného veřejného prostranství v centru, které funkčně i prostorově doplňuje možnosti kulturního života města.

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Prodloužení tramvajové trati na Borská Pole, Plzeň
Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR získává za dynamičtější zpřístupnění důležité městské čtvrti, kde se nachází univerzitní a průmyslová zóna, a za profesionální koordinaci jednotlivých technických oborů. Výstavba tramvajové trati významně doplnila dopravní vazby ve městě.

Cena hejtmanky Plzeňského kraje
Revitalizace NKP Vodní Hamr Dobřív
Cenu hejtmanky Plzeňského kraje získává za následováníhodnou rekonstrukci vedoucí k záchraně výjimečného objektu, zachování jeho funkce a umožnění prezentace zručnosti našich předků dalším generacím.

Cena primátora města Plzně
Rekonstrukce víceúčelového sálu SOUE v Plzni
Cenu primátora města Plzně získává za kultivované a soudobé řešení fasády, ozvláštněné nočním podsvícením, rovněž za výrazné interiérové úpravy a vytvoření důstojného nástupního prostoru.

Cena Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji
Bytový komplex Panorama Plzeň
Cenu Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji získává za architektonicky i urbanisticky komplexní řešení obytného souboru, který oslovuje svou působivou vlídností.

Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví
Bytový dům Otýlie Beníškové 16 a 18 v Plzni
Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví získává za estetické pozdvižení stávající městské třídy vytvořením nového obytného celku a za technicky náročné řešení zázemí v podzemních částech stavby.

Cena veřejnosti
Prodloužení tramvajové trati na Borská Pole, Plzeň

Poznámka redakce: Zemní kabelové šachty Langmatz doporučujeme jako chytré řešení inženýrské výstavby ve městech.

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
03.12.2021 10:070 +
 
AutoCB - Renault Clio (Renault bez čekání)

Hlavní zprávy

 

AutoCB - Renault Arkana E-Tech (Renault bez čekání)
uniweb weby