Lidé z Plzeňska se vrhli na sousedské projekty. Nyní mohou získat granty

I v době mnoha omezení a karantén prokazují Češi svoji kreativitu a houževnatost. Namísto sezení doma se vrhli na zlepšování okolí, v němž žijí.

Jarní servisní akce AUTO CB

Upravují stezky, budují zahrádky pro seniory i hřiště pro děti nebo grilovací plácky pro sousedská setkání. Společenského života se nevzdali, jen jej přizpůsobili stávajícím podmínkám. Do programu Dokážeme víc, který tyto nápady pomáhá financovat, se zapojili už tisíce lidí. Další mohou grant pro svůj projekt získat právě teď.

 „Ukazuje se, že když lidé nemohou ven za společenským vyžitím, přinesou si ho k sobě, do blízkosti svého bydliště. Máme velkou radost, že pandemie nesnížila počet sousedských projektů, naopak. Lidem evidentně potřebu sociálního kontaktu, sportovního vyžití nebo kultury saturují,“ vysvětluje Andrea Studihradová z grantového programu Dokážeme víc. Za poslední tři roky z něj lidé na zlepšení svého okolí získali přes deset miliónů korun.

„Začíná to obvykle myšlenkou jednoho či dvou lidí. Touhou opravit nebo zvelebit místo, v němž žijí nebo tráví volný čas. Za finanční pomoci grantu z Dokážeme víc, který nabízí Nadace VIA a Česká spořitelna, pak staví knihobudky, renovují turistické trasy, staví altánky pro společná setkání nebo vysazují aleje,“ doplňuje Andrea Studihradová.

 Společné práce jsou často příležitostí, mnohdy i první, pro vzájemná setkání lidí z okolí. Například obyvatelé ze Svatého Jana nad Malší sázeli nové stromořadí. „Cílem bylo navrátit zdejší krajině její rozmanitost a přispět k zadržování vody v ní. Zároveň jsme ale chtěli prolomit ledy mezi starousedlíky a novými sousedy. Navzájem se moc neznali a díky společné výsadbě stromů měli skvělou příležitost to změnit,“ popisuje jeden z organizátorů projektu Michal Bláha. I organizace brigád se ale musela přizpůsobit pandemii. „Jeden čas jsme se na pracích střídali po rodinách, abychom se kvůli nařízením navzájem nepotkávali,“ vzpomíná Kamila Zatloukalová, jak letos na jaře proměňovali černou skládku na Praze 6 v lesní klub pro děti.


·         Tachovští vybudovali velký bosochodník u Windischgrätzovo pramene. „V Tachově ani v blízkém okolí se žádný volně přístupný bosochodník nenachází. Věříme, že oživí krásný prostor kolem Minerálky a zpestří procházky jak dospělým tak dětem,“ říkají organizátoři.

·         V Plzni získal nový hvězdný kabát podchod zvaný Myší díra (na snímku). Proměnit se jej s pomocí grantu rozhodla iniciativa Arabfest. Týden příprav, škrabání a malování stěn završila podzimní sobota, během níž dorazili umělci a pustili se do ztvárnění vesmíru. Ruku k dílu mohl přidat i každý, kdo šel zrovna kolem a chtěl na stěnu nakreslit třeba svoji hvězdičku.

 

Jak získat peníze na svůj nápad?

Nové projekty je možné přihlašovat na webu www.dokazemevic.cz i nyní. „Nové žádosti přijímáme do 9. ledna. Pokud uspějete, budete moci finanční podporu na svůj projekt čerpat už od března 2022,“ líčí Andrea Studihradová.

 

Není potřeba být spolek ani jiná oficiální organizace. Stačí trojice lidí, která má dobrý nápad a chuť něco zlepšit ve svém okolí. Na každý projekt lze získat až 100 tisíc korun. „Zároveň vás naučíme realizovat dárcovské výzvy na portále Darujme.cz. Příspěvky, které se vám tam podaří získat, navíc Nadace České spořitelny zdvojnásobí, a to až do výše 20 tisíc korun,“ dodává.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 05.12.2021 08:07



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka