Masné krámy oslavily třicátiny

Přesně před třiceti lety otevřela poprvé brány svým návštěvníkům plzeňská výstavní síň Masné krámy. Včera toto jubileum oslavila plzeňská umělecká garnitura.

obrázek: Masné krámy oslavily třicátiny
Přesně před třiceti lety otevřela poprvé brány svým návštěvníkům plzeňská výstavní síň Masné krámy. Včera toto jubileum oslavila plzeňská umělecká garnitura, včetně bývalých osobností Divadla Josefa Kajetána Tyla.
    Objektu Masných krámů, o kterém existují záznamy už z roku 1392, hrozila v šedesátých letech minulého století demolice. Naštěstí zvítězilo umění a dnes se Plzeň může pyšnit jednou z nejhezčích síní výtvarného umění u nás.
    Celková rekonstrukce však proběhla až v roce 1992. Záhy však došly peníze. Po pěti letech museli pomoci i sami výtvarní umělci, kteří poskytli finanční obnos ve chvíli, kdy zdárné ukončení rekonstrukce bylo ohroženo. Řada z nich se zúčastnila i včerejšího setkání. Vzpomínali operní sólisté Lilka Ročánková, Vilém Míšek, člen plzeňské operety Jiří Miegl, ze současného činoherního souboru nechyběli Josef Nechutný, Monika Švábová a další. Řada skvělých umělců už bohužel chyběla, například malíř Jiří Kovařík, který by letos oslavil sedmdesátiny.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články