Muž z Františkových Lázní u soudu, prodal 11 kg marihuany do Německa

U Krajského soudu v Plzni čelí čtyřicetiletý muž z Františkových Lázní obžalobě z dovozu a prodeje téměř 11 kg marihuany do Německa. Líčení pokračuje v březnu.

obrázek: Muž z Františkových Lázní u soudu, prodal 11 kg marihuany do Německa

U Krajského soudu v Plzni stojí čtyřicetiletý muž z Františkových Lázní. Podle obžaloby vozil ve velkém marihuanu do Německa a tam ji dál prodával. Při prohlídce u něj navíc policie našla anabolické steroidy a vybavení sloužící k utajení komunikace.

Obžaloba uvádí, že obchod s marihuanou probíhal od konce roku 2020 do června 2022. Muž měl opakovaně shánět drogu v Česku, zajišťovat její odvoz za hranice a následný prodej. V případu se objevují i další osoby – mimo jiné muž, přes kterého měly některé předávky probíhat, a dva údajní odběratelé v Německu.

Podle státního zástupce se mělo jednat téměř o 11 kilogramů marihuany. Takové množství soudy obvykle hodnotí jako velký rozsah. Ale ze šesti popsaných předávek část odmítl. U zbytku připustil, že marihuanu nakupoval a předával dál, ale tvrdí, že jen propojoval dva lidi z Česka a na dovozu do Německa se nepodílel.

Uvedl také, že do Německa jezdil opakovaně především kvůli práci a drogy tam podle svých slov nevozil. Soudu sdělil, že je majetkově vyčerpán a v insolvenci. Důležitá je i změna trestních sazeb. Kdyby hlavní líčení začalo dříve, hrozil by mu výrazně přísnější trest; nyní podle soudu činí možný trest rozpětí dvou až osmi let.

Podobné přeshraniční drogové kauzy nejsou na západě Čech ojedinělé. Blízkost hranic láká dealery, přestože se pravidla u sousedů mění. Německo sice od dubna 2024 uvolnilo část pravidel kolem držení konopí pro osobní potřebu, černý trh a dovoz drog to ale nelegalizovalo. Změny v německých pravidlech navíc míří hlavně na domácí uživatele, ne na ty, kdo do země drogy vozí.

V německé debatě se řeší i to, že nová pravidla se nevztahují na krátkodobé návštěvníky. To je důležité i pro pohraničí, kam směřují turisté a pendleři. Podle evropského spotřebitelského centra v Německu se legální režim váže na splnění podmínek pobytu.

Líčení u Krajského soudu v Plzni bude pokračovat v březnu. Na řadě jsou výslechy svědků a další dokazování. Jde o kauzu, kterou soud teprve rozplétá; muž je zatím obžalovaný, nikoli pravomocně odsouzený.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články