Na Plzeňsku se vloni vytřídilo přes 2 300 tun elektroodpadu. Nejvíce v republice

Občané Plzeňského kraje vloni odevzdali k recyklaci 2 330 tun vysloužilého elektroodpadu.

Cílená propagace v Plzni

Na jednoho obyvatele v kraji se tak vysbíralo přibližně 4,03 kilogramů nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a staré IT přístroje. Od předloňska, kdy to bylo 2,98 kilogramů, se Plzeňští ve sběru elektra výrazně zlepšili a v roce 2017 recyklovali nejvíce z celé republiky. Údaje vyplývají z výsledků kolektivního systému provozovaného společností REMA Systém, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.
Celkových 2 330 tun vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, které byly vloni na území Plzeňského kraje odevzdány k recyklaci, odpovídá téměř 180násobku váhy, jež mají všechny zvony bartolomějské katedrály. Obyvatelé Plzeňska přitom nashromáždili přes 15 % z celkového sběru v republice.

Nejčastěji recyklovali Plzeňští vysloužilá IT zařízení, značný podíl na vysbíraném elektru pak měly také velké domácí spotřebiče jako pračky, myčky, trouby nebo lednice. Množstevně nejméně se nashromáždilo světelných zdrojů, které jsou poměrově vůči ostatním velkým spotřebičům mnohonásobně lehčí. „Lidé recyklují častěji právě velké přístroje, protože ty nelze jen tak jednoduše vhodit do kontejneru. Menší věci, zejména pak vysloužilé úsporné žárovky nebo zářivky, kterých se k recyklaci nashromáždí každoročně nejméně, mají mnohdy ještě tendence házet do komunálního odpadu,“ říká k číslům David Vandrovec, ředitel skupiny REMA.

„Zpětný odběr elektrického a elektronického odpadu se tak snažíme podporovat jak s pomocí edukace, tak díky inovativním řešením, kterými se lze nepotřebných věcí zbavit. Lidé mohou využívat klasických sběrných dvorů, sběrných míst u prodejců elektra a u zaměstnavatelů, ale třeba si i objednat zadarmo náš odvoz formou projektu Buď líný nebo nám dokonce poslat odpad bezplatně poštovním balíkem, a to prostřednictvím služby re:Balík,“ vysvětluje David Vandrovec. „Hodně také pomáhají aktivity obcí nebo škol, ty pořádají různé hromadné svozové a úklidové akce a zapojují se do recyklačních soutěží,“ dodává.

Třídění elektrozařízení má přitom v praxi mnohem širší obsah, než jakým je obvyklé dělení na papír, plasty, sklo a zbytek. Díky recyklaci starších elektrozařízení je možné, že se až 100 % původně použitých surovin znovu objeví při výrobě nového produktu. „Typickým příkladem je mobilní telefon, až 45 % celého přístroje totiž tvoří kov. Kromě mědi, niklu nebo cínu zde najdeme také drahé kovy zlato a stříbro, přičemž jeden mobilní telefon obsahuje v průměru 250 miligramů kovového stříbra a až 24 miligramů zlata. Při recyklaci je možné získat kovy téměř v plné míře zpět, například u zlata je míra opětovného získání celých 98 %, u stříbra asi 90 %. Ryzí kov pak může být znovu využit k výrobě široké škály produktů. Nejčastěji putuje do elektrotechnického, automobilového, sklářského a chemického průmyslu,“ doplňuje Vandrovec.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 24.05.2018 08:11



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka