Nejtěžší zločinci se stěhovali z Bor do Valdic

Mezi věznicemi v Plzni na Borech a Valdicemi se letos v květnu a červnu odehrál největší přesun odsouzených v novodobé historii české vězeňské služby.


Mezi věznicemi v Plzni na Borech a Valdicemi se letos v květnu a červnu odehrál největší přesun odsouzených v novodobé historii české vězeňské služby. Z Plzně vězeňská služba převezla do Valdic 150 vězňů odsouzených do nejtěžšího typu vězení - zvýšené ostrahy. Z Valdic se naopak přestěhovalo do Plzně 150 vězňů zařazených do výkonu trestu s ostrahou. Novinářům to řekl ředitel plzeňské věznice Pavel Šefl.
"Přesuny souvisely s celkovou reprofilací vězeňství," uvedl. Plzeňská věznice s kapacitou 1207 míst pro odsouzené a vazebně stíhané se profiluje jako věznice s ostrahou, to znamená, že v největší míře si v ní odpykávají trest vězni odsouzení právě do vězení s ostrahou, nyní je jich 1002. V režimu zvýšené ostrahy je tam jen sedm vězňů, ve vězení s dohledem 40 a s dozorem 27. Plzeňská věznice tak jako jediná v republice zabezpečuje výkon trestu ve všech typech věznice mimo doživotních trestů. Kromě výkonu trestu je v ní vazba žen, mužů a mladistvých, vyjmenoval Šefl.
Protože ve věznici dlouhodobě klesá počet vazebně stíhaných osob, zvýšilo vedení věznice část pro výkon trestu o 65 míst na úkor vazby. Pro vazbu je tak 150 míst, pro výkon trestu 860 a na speciálním oddělení 197 míst. Kapacita vazební části je v Plzni zaplněna z 95 procent, výkon trestu lehce přes 100 procent, řekl Šefl. Podle mluvčí vězeňské služby Lenky Smutné je v Česku průměrná naplněnost vazby 85 procent a výkonu trestu v průměru 103 až 104 procent.
Šefl je ve funkci ředitele plzeňské věznice jeden rok. Byl do ní jmenován loni po útěku dvou vězňů - Romana Čabrady a Rostislava Roztočila. Mimo jiné i v souvislosti s tímto útěkem během roku postupně vyměnil 65 procent středního managementu věznice. Bylo to na pozicích vedoucích oddělení, jejich zástupců, velitelů směn i na místech speciálních pedagogů, řekl ředitel. Chod věznice nyní zajišťuje 329 příslušníků vězeňské služby a 182 občanských zaměstnanců. Zatímco ještě na začátku roku chybělo ve věznici na 50 zaměstnanců, nyní jich chybí šest.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 05.12.2006 13:500 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq