Plzeň slaví Mezinárodní den Romů. Na návštěvníky čeká třídenní program

Ve dnech 3. až 5. dubna se v Plzni koná 1. ročník Oslav Mezinárodního dne Romů. Akci uspořádal Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování ve spolupráci s Odborem kultury Magistrátu města Plzně.


Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program.

Nad akcí převzal záštitu Pavel Bosák, první náměstek primátora. „Mezinárodní den Romů připadá každoročně na 8. dubna. Je to den, kdy si připomínáme nejen romskou kulturu, ale také problémy, kterým Romové čelí. Romové jsou bezpochyby součástí naší společnosti, a proto jsem se rozhodl festivalu záštitu udělit,“ řekl Pavel Bosák.

„Díky oslavám se lidé o životě Romů dozví mnoho zajímavých informací a poznají řadu známých osobností romské národnosti. Na návštěvníky čekají nejen hudební vystoupení, ale také výstavy, přednášky nebo besedy, které připomenou romskou historii,“ uvedla Světlana Budková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení.

Od pondělí 3. dubna až do konce května si zájemci mohou v Plzeňské zastávce v Přeštické ulici v Plzni prohlédnout výstavu s názvem Expozice příběh Romů. V tentýž den je v Plzeňské zastávce od 17 hodin pro veřejnost připravena přednáška o historii a romské kultuře. Do konce května budou k vidění rovněž medailonky úspěšných Romů z Plzně a okolí.

Součástí programu bude například výstava fotek o životě držitele Ceny 1. června in memoriam a československého příslušníka protinacistického odboje Josefa Serinka. K vidění bude od 4. do 30. dubna v univerzitní kavárně Družba, kde se mimo jiné odehraje i přednáška o romském holokaustu v podání historika Michala Schustera a vedoucího katedry archeologie ZČU v Plzni Pavla Vařeky.

„Osobně bych chtěla Plzeňany pozvat na vystoupení Davida Krause a kapely Gipsy Brothers, složené z legend české romské hudební scény. Toto netradiční spojení publikum jistě ocení,“ doplnila Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Akci připravil Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování ve spolupráci s Odborem kultury. „I v dnešní době část Romů čelí sociálnímu vyloučení. Symbolickými oslavami chceme veřejně deklarovat, že Romy vnímáme jakou nedílnou součást české společnosti a města Plzně,“ vysvětlil Jakub Václavů, pověřený vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování.

Mezinárodní den Romů připomíná den vzniku Mezinárodní romské unie, která byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně, slaví se pravidelně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice se slaví od roku 2001.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka