Plzeň získala další ocenění, odborníky zaujala spolupráce dronařů s IZS

Plzeň bodovala v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2019.

weby uniweb

Tedy soutěžním klání, jež uspořádal Smart City Innovations Institut, z. ú. pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Plzeň si odnáší prestižní ocenění Chytré město 2019, a to za využití dronů jako podpory pro složky integrovaného záchranného systému (IZS). Ocenění přichází jen krátce poté, co se plzeňští dronaři na základě předchozí úspěšné spolupráce s hasiči, policisty a záchranáři stali jako první v tuzemsku oficiální součástí IZS, tedy konkrétně ostatní složkou. Aktivity spojené s bezpilotními letouny jsou součástí konceptu Smart City Plzeň, který má za cíl přinášet obyvatelům západočeské metropole chytrá řešení pro lepší, bezpečnější a pohodlnější život. Ocenění za Plzeň převzal radní města Vlastimil Gola.

„Plzeň je v oblasti bezpilotního leteckého průmyslu průkopníkem mezi českými městy. Jako první město v České republice jsme získali povolení pro provádění leteckých prací bezpilotními letadly a od té doby spektrum jejich využití neustále rozšiřujeme a posouváme dál. Spolupráci s integrovaným záchranným systémem oceňují odborníci nejen u nás, ale i v zahraničí, což je samozřejmě skvělé. Pomocí technologií dokážeme pomáhat tam, kde je třeba a podílet se tak na ochraně lidských životů a majetku,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář, do jehož gesce plzeňští dronaři spadají.
„Aktivity spojené s drony realizuje naše příspěvková organizace Správa informačních technologií města Plzně, konkrétně úsek Drony SIT. Bezpilotní letadla využívá v mnoha oblastech, přičemž spolupráce s IZS v posledních měsících nabrala na intenzitě,“ řekl primátor Plzně Martin Baxa.

Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni vyvíjí plzeňští dronaři unikátní požární senzory nesené dronem, které dokáží měřit hodnoty nebezpečných látek včetně jejich šíření. „Právě požáry jsou asi nejčastějším typem zásahu, ke kterému vyrážíme, provádíme také pátrací akce a monitoringy, ale obecně lze říci, že asistujeme u nejrůznějších krizových událostí. Například při nedávném nálezu nevybuchlé munice v Plzni – Skvrňanech jsme ze vzduchu kontrolovali, že se v uzavřené oblasti nevyskytnou nepovolané osoby, vyjížděli jsme třeba i ke kontaminaci řeky Úhlavy a tak dále,“ vysvětlil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Přínos dronů vyzdvihují i samotné složky IZS. „Využití těchto prostředků je z mého pohledu zcela zásadní, neboť velitel zásahu si může v reálném čase udělat ucelený přehled o rozsahu požáru, či jiné mimořádné události. Můžeme využít nejen dálkové laserové měření, ale i termovizi, a ve spojení s časovým údajem dokážeme relativně přesně predikovat další možné šíření nebezpečí či odhadnout předpokládaný čas likvidace,“ komentoval Michal Pathy, velitel požární stanice Plzeň – Košutka.

Odborná porota soutěže letos vybírala z více než padesáti nominovaných řešení v několika kategoriích, přičemž nakonec bylo oceněno 17 obcí, měst, krajů a dodavatelů. „Z ohlasů pořadatelů vyplývá, že konkurence byla velká, ocenění si samozřejmě velmi vážíme a jeho zisk nás jen utvrzuje v tom, že jsme se vydali správným směrem. Bylo inspirativní sledovat, kolik zajímavých řešení se v tuzemsku realizuje. Je určitě dobré se při podobných příležitostech setkávat, vyměňovat si zkušenosti a diskutovat nad dalšími možnými projekty,“ zhodnotil Vlastimil Gola, radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání, jenž za město převzal cenu.

Soutěž Chytrá města pro budoucnost je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Hlavním cílem je propagace konkrétních projektů a dlouhodobých strategií celostních modelů SMART CITY. Je určena nejen pro města, ale také obce a kraje, které se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů při dlouhodobě budované koncepci SMART CITY. Letos proběhl již třetí ročník. Více o projektu je k dispozici na webových stránkách www.soutezchytramesta.cz.

 

Fotogalerie
auto cb prislusenstvi

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
koronavirus v plzni

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
uniweb weby