Plzeňský historický trolejbus 3Tr3 zrekonstruují v Žamberku

Unikátní historický trolejbus 3Tr3, s nímž začínala trolejbusová doprava v Plzni, byl těsně před svátky přesunut z depozitářů science centra Techmania do Žamberka, kde nastoupí více jak rok trvající totální rekonstrukci. Firma ŠKODA se zabývala vývojem a výrobou trolejbusů již od poloviny 30. le...


Unikátní historický trolejbus 3Tr3, s nímž začínala trolejbusová doprava v Plzni, byl těsně před svátky přesunut z depozitářů science centra Techmania do Žamberka, kde nastoupí více jak rok trvající totální rekonstrukci.
Firma ŠKODA se zabývala vývojem a výrobou trolejbusů již od poloviny 30. let 20. století. V třetí výrobní sérii, z níž pochází i zmiňovaný trolejbus, bylo vyrobeno 24 vozů, v nichž společnost využila všech do té doby získaných zkušeností z tohoto výrobního oboru.
Trolejbus typu 3Tr3 z roku 1948 se dochoval v jediném kusu (vůz č. 119), který vlastní science center Techmania. Technická památka byla nalezena v roce 1992 v soukromé zahradě na Plzeňsku, kde sloužila jako zahradní domek. Odsud byla v roce 1997 získána pro podnikové muzeum ŠKODA: bohužel však ve stavu vyžadujícím zásadní rekonstrukci.
Techmania Science Center získala v rámci strukturálních fondů EU ROP Jihozápad finance na jeho uvedení do vystavovatelného stavu (celkem 5,8 mil. Kč). Dosud byly zrekonstruovány dva původní historické motory patřící trolejbusu stejného typu, a to v hodnotě 1,3 mil. Kč. Rekonstrukci vlastní karoserie a interiéru provede do května roku 2012 firma Former, s.r.o., která trolejbus převzala zmiňovaného 22. prosince. Cílem Techmanie je zachránit jedinečnou technickou památku před zkázou a v ideálním případě umožnit její budoucí zprovoznění.
„Trolejbus sloužil Plzeňanům až do roku 1967 a po rekonstrukci si při pohledu na něj bude možné představit, jak vypadala městská hromadná doprava v Plzni padesátých a šedesátých let,“ shrnul Ing. Libor Kočí z Techmanie.
Rekonstrukcí trolejbusu se završí série záchrany technických unikátů, které díky financím z ROP Jihozápad provedla Techmania: 3Tr3 bude do expozic science centra uveden po bok nejstarší dochované elektrické lokomotivy vyrobené ve Škodovce (tzv. 2 Elo z roku 1928), první lokomotivy s laminátovou karoserií na světě (tzv. 32 E „Velká laminátka“ z roku 1963) a parního stroje MARX z roku 1909.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 25.12.2010 17:100 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq