Přijímačky nahradí zkoušky SCIO

Studenti, kteří budou chtít v příštím školním roce začít studovat bakalářské studium na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, nebudou skládat jako dosud předmětové přijímací zkoušky.


Studenti, kteří budou chtít v příštím školním roce začít studovat bakalářské studium na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, nebudou skládat jako dosud předmětové přijímací zkoušky. Fakulta se rozhodla je nahradit výsledky národních srovnávacích zkoušek, které studenti skládají u agentury SCIO. V navazujícím magisterském studiu fakulta ponechala oborové zkoušky. Novinářům to řekla proděkanka fakulty Jana Coufalová.
"Na oborech hudebních, výtvarných a tělovýchovných vedle toho budou uchazeči ještě konat talentové zkoušky," doplnila. Kromě bakalářských oborů budou Národní srovnávací zkoušky (NSZ) namísto přijímacích skládat také uchazeči o magisterské studium učitelství pro první stupeň základních škol.
NSZ přinášejí podle Coufalové výhody pro fakultu i samotné studenty. "Hlavní výhodou je to, že zkouška neprověřuje předmětové znalosti studentů, ale zejména jejich studijní potenciál," uvedla. Tím se odbourají rozdíly mezi studenty z gymnázií a středních škol, kterým se za jejich studia dostalo různé míry informací, takže běžní středoškoláci byli oproti gymnazistům u klasických přijímacích zkoušek do jisté míry handicapováni.
Fakultě také usnadní práci přenesení odpovědnosti za zkoušky na jiný subjekt. V minulosti fakulta řešila řadu odvolání neúspěšných studentů, kteří si například stěžovali, že museli kvůli přijímací zkoušce podstoupit stresující cestu do Plzně přes celou republiku, což je znevýhodnilo oproti místním uchazečům, popsala Coufalová. NSZ může každý student skládat v místě blízkém svému bydlišti. Navíc není odkázán na jeden vyhlášený termín fakulty. Srovnávací zkoušky lze skládat v některém ze tří různých termínů, případně ve všech třech a pak použít nejlepší dosažený výsledek.
NSZ podle mluvčího agentury SCIO Bohumila Kartouse nahradí pro příští školní rok přijímací zkoušky na devíti fakultách v zemi, kam se letos hlásilo přes 22.000 studentů. Další dvě fakulty tuto možnost zvažují, vesměs jsou to fakulty s velkým převisem poptávky. Další tři desítky fakult k výsledku NSZ přihlíží nebo o tom uvažují. V Plzni zatím zkoušky nahrazují klasické přijímačky pouze na pedagogické fakultě.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
15.12.2006 18:200 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq