První BMW iX

BMW iX je připraveno k sériové výrobě a na světových silnicích se objeví v listopadu 2021.

weby na míru UNIWEB

Nová technologická vlajková loď BMW Group kombinuje radost z jízdy bez lokálních emisí, sportovní agilitu a přesvědčivý dojezd s charakterem zaměřeným na udržitelnost. BMW iX se svým průkopnickým designem a interiérem zaměřeným na luxusní prostor ztělesňuje nové pojetí konceptu Sports Activity Vehicle (SAV). Tento vůz byl od počátku navržen pro čistě elektrickou mobilitu a vznikl na souboru zcela nové generace techniky. Vyznačuje se revolučním přístupem v mnoha oblastech, například automatizované jízdy, ovládání, konektivity a digitálních služeb, a promítá je do prémiové mobility, která v tomto segmentu nemá obdoby.

BMW iX bude na trh uvedeno ve dvou modelových variantách. Obě jsou vybaveny elektrickým pohonem všech kol, přičemž BMW iX xDrive50 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 23,0–19,8 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) disponuje kombinovaným výkonem 385 kW/523 k a BMW iX xDrive40 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 22,5–19,4 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) kombinovaným výkonem 240 kW/326 k. Hospodárnost technologie pohonu ve spojení s nejnovější technologií bateriových článků vede u BMW iX xDrive50 k dojezdu podle WLTP až 630 kilometrů a až 425 kilometrů v případě BMW iX xDrive40. Později se k modelové řadě připojí také BMW iX M60 (kombinovaná spotřeba elektřiny v cyklu WLTP: 21,6 kWh/100 km; emise CO2: 0 g/km) s maximálním výkonem přesahujícím 440 kW/600 k, který slibuje mimořádně sportovní zážitky z jízdy na čistě elektrický pohon. (Údaje o výkonech motorů a spotřebě elektřiny pro BMW iX M60 jsou předpokládané hodnoty vycházející z aktuálního stadia vývoje vozu).

Vyvážené jízdní vlastnosti

Konstrukce karoserie, konstrukční principy a naladění podvozku BMW iX jsou dokonale uzpůsobeny k propojení vynikajícího jízdního komfortu se sportovními jízdními vlastnostmi. Hliníkový prostorový rám s karbonovou strukturou Carbon Cage, jejíž výztuhy vyrobené z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP) jsou použité na střeše, na bocích a zádi, vedou k inteligentní kombinaci materiálů, která zvyšuje tuhost a zároveň minimalizuje hmotnost. Pozitivní vliv na hospodárnost a dojezd mají rovněž vylepšené aerodynamické vlastnosti, jež přispívají k tomu, že součinitel odporu vzduchu vozu činí pouhých 0,25. Vysokonapěťová baterie umístěná nízko v podlaze vozu snižuje těžiště a spolu s rovnoměrným rozložením hmotnosti přispívá k lepší ovladatelnosti. Díky vyváženým jízdním vlastnostem působí BMW iX na silnici stabilně a pohodlně, ale zároveň je v něm jasně znát obratnost.

Standardní podvozek BMW iX tvoří přední náprava s dvojitými příčnými rameny a pětiprvková zadní náprava, progresivní tlumiče a elektrické řízení s funkcí Servotronic a proměnlivým převodem. Na seznamu volitelné výbavy lze najít vzduchové odpružení obou náprav s elektronicky řízenými tlumiči, integrální aktivní řízení a sportovní brzdy. Jako alternativa ke standardním 20palcovým kolům z lehké slitiny jsou na výběr 21- a 22palcová aerodynamická kola Air Performance. Ta mohou být vybavena pneumatikami se sníženým valivým odporem, které mají uvnitř vrstvu pěny pro zlepšení akustického komfortu.

Elektrický pohon všech kol a blízko sebe umístěné regulační prvky protiprokluzového systému

Elektrický systém pohonu všech kol v BMW iX přenáší na přední a zadní kola přesně tolik hnací síly, kolik je v dané jízdní situaci potřeba. Inteligentní řízení pohonu všech kol umožňuje plně variabilní přenos výkonu od vysoce hospodárného pohonu pouze zadních kol až po pohon všech kol, který maximalizuje trakci.

Technologie blízko sebe umístěných regulačních prvků protiprokluzového systému, spolupracující vůbec poprvé s pohonem všech kol, přináší další zlepšení trakce a jízdní stability. Tento systém, který je součástí řízení motoru, poskytuje velmi přesné a bleskurychlé korekční zásahy a umožňuje tak vozu vždy nenuceně akcelerovat, a to i za nepříznivého počasí a na špatných površích. BMW iX xDrive50 zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy, zatímco BMW iX xDrive40 dosáhne stejné mety z klidu za 6,1 sekundy.

Vysoce integrovaná a hospodárná technologie pohonu

Technologie BMW eDrive páté generace modelu BMW iX je soustředěna okolo pohonné jednotky, která v jednom celku spojuje elektromotor, řídicí elektroniku a převodovku. Tato vysoce výkonná integrovaná koncepce elektrického systému pohonu má příznivý vliv na hustotu výkonu i hospodárnost a zároveň významně šetří prostor v oblasti mezi přední a zadní nápravou. 

Oba motory v BMW iX pracují na principu tzv. elektricky buzeného synchronního motoru, kde je buzení rotoru vyvoláno přívodem elektrické energie, nikoliv permanentními magnety. Díky tomu je okamžitě po rozjezdu k dispozici maximální točivý moment, který zůstává konstantní v extrémně širokém pásmu otáček. Kombinovaný točivý moment vrcholí v případě BMW iX xDrive40 hodnotou 630 Nm a ještě vyšší hodnotou 765 Nm u BMW iX xDrive50.

Adaptivní a individuálně řízená rekuperace

Účinnost a dojezd BMW iX dále zvyšuje adaptivní rekuperace. Inteligentně propojené řízení pohonu znamená, že intenzita rekuperace kinetické energie při brzdění motorem a aktivním brzdění může být přizpůsobena dané jízdní situaci na základě dat z navigačního systému a senzorů používaných asistenčními systémy. Například s blížící se křižovatkou lze zvýšit stupeň rekuperace, aby se dobila vysokonapěťová baterie a zároveň bylo využito zpomalovacího účinku. Na otevřené silnici může vůz také jet setrvačností, tzv. plachtit, bez spotřeby energie, a to okamžitě, jakmile řidič sundá nohu z akcelerátoru. 

Vysokonapěťová baterie s nejmodernější technologií bateriových článků

Pátá generace technologie BMW eDrive zahrnuje také vysokonapěťovou baterii s nejmodernější technologií bateriových článků. Objemová hustota energie jednoho článku je o 40 procent vyšší než u baterie v současném BMW i3 (modelový rok 2020). BMW iX xDrive50 je vybaveno vysokonapěťovou baterií s využitelným energetickým obsahem 105,2 kWh (celkový energetický obsah: 111,5 kWh), zatímco baterie pro BMW iX xDrive40 má využitelný energetický obsah 71 kWh (celkový: 76,6 kWh).

Dojezd lze navíc za pouhých deset minut zvýšit až o 150 kilometrů u BMW iX xDrive50 a o více než 95 kilometrů u BMW iX xDrive40, pokud jsou připojeny k rychlonabíjecí stanici stejnosměrného proudu s počátečním stavem nabití baterie na 10 procent. Modely BMW iX jsou v Evropě dodávány s nabíjecí kartou BMW Charging Card, univerzální rychlonabíječkou Flexible Fast Charger poskytující nabíjecí výkon až 11 kW a nabíjecím kabelem Mode 3 pro veřejné nabíjecí stanice. Speciální tarifní systém od BMW Charging umožňuje nabíjet elektrickou energii za velmi atraktivní ceny, a to jak na veřejných nabíjecích stanicích, tak u vysokovýkonných nabíjecích stanic.

Premiéra nové generace ovládání systému BMW iDrive

Nová generace displejů a systému BMW iDrive, která debutuje v BMW iX, rozšiřuje interakci mezi řidičem a vozidlem a mění ji v přirozený dialog. Systém pracuje s novým BMW Operačním systémem 8 a byl navržen s jasným důrazem na dotykové ovládání BMW Prohnutého displeje a na verbální komunikaci s inteligentním osobním asistentem BMW Intelligent Personal Assistant, který taktéž prošel rozsáhlým vylepšením. BMW Prohnutý displej je plně digitální seskupení displejů tvořené 12,3palcovým přístrojovým panelem a kontrolním displejem s úhlopříčkou 14,9 palce, které jsou společně umístěny za skleněnou plochou, natočenou směrem k řidiči. Digitální osobní asistent se nyní vyznačuje dalšími schopnostmi a při komunikaci s cestujícími ve vozidle používá novou grafiku.

Široká škála asistenčních systémů

Nová sada technologických nástrojů v BMW iX nabízí značný potenciál pro rozvoj automatizované jízdy a parkovacích funkcí, přičemž ve střednědobém horizontu lze očekávat funkčnost autonomního řízení na úrovni 3. Nová generace senzorů, nový softwarový soubor a výkonná výpočetní platforma poskytují základ pro výjimečnou inteligenci. Ke sledování okolí vozidla se používá pět kamer, pět radarových senzorů a 12 ultrazvukových čidel. 

BMW iX je vybaveno nejrozsáhlejší sadou standardně dodávaných asistenčních systémů, jakou kdy BMW mělo, a také řadou inovací. Například systém varování před čelním nárazem nyní detekuje protijedoucí vozidla při odbočování vlevo (v zemích, kde se jezdí vpravo), stejně jako cyklisty a chodce při odbočování vpravo. Výrazně byla rozšířena dostupnost volitelného asistenta jízdy v jízdních pruzích včetně podpory v úzkých pruzích, zatímco volitelný aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go nabízí lepší nastavení vzdálenosti. Novinkou je funkce varování před opuštěním vozu, která upozorňuje na přítomnost cyklistů nebo chodců v okolí vozu před otevřením dveří, a bezpečnostní kamera Remote Theft Recorder. Na seznamu standardní výbavy BMW iX najdete také parkovací asistent včetně couvací kamery a couvacího asistentu.

Design exteriéru vyzařující progresivní luxus; prostorný interiér s příjemnou atmosférou

Průkopnický charakter BMW iX se zřetelně projevuje také v designu jeho exteriéru. Jasně strukturovaný a zjednodušený designový jazyk, impozantní tvary karoserie s mohutnými proporcemi automobilu SAV a precizně zpracované detaily vytvářejí auru progresivního luxusu. K výrazným prvkům exteriéru patří téměř zcela zakrytá BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek, jejíž povrch je výsledkem inovativních výrobních postupů a zahrnuje kamerové a radarové senzory.

BMW iX bylo důkladně navrženo do posledního detailu. Jeho interiér byl vytvořen tak, aby poskytoval kvalitní prostředí a osobní pohodu. Obrovský prostor a nově vyvinutá sedadla s integrovanými opěrkami hlavy udávají tón luxusu. Absence středového tunelu vytváří prostor navíc pro nohy a další možnosti pro odkládací prostory. Středová konzola je navržena ve stylu kvalitního nábytku. Ovládací panel s vystouplými ploškami a aktivní haptikou, stejně jako kolébkový přepínač pro volbu směru jízdy, přináší několik velmi moderních prvků. Kromě BMW Prohnutého displeje přispívá k soustředěnému zážitku z jízdy také šestiúhelníkový volant a integrace bezrámového projektoru volitelného Head-Up Displeje. Na výběr jsou tři různé výbavy individualizace interiéru.

TIP REDAKCE: Jak ušetřit při nákupu vozů značky BMW ?

Pokud si chcete pořídit auto značky BMW za nižší cenu, doporučujeme vám navštívit tyto stránky:


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

Loop jazz SIDE B
uniweb weby