Psí hrdina Kuba zachránil v Malesicích srnče v kanálové šachtě

Případů kdy pes a k tomu ještě domácí mazlíček zachrání srnče, šéf plzeňských zvířecích záchranářů Karel Makoň za svou praxi podle svých slov moc nezažil.


"Pominu-li tedy psy lovecké, speciálně vycvičené na vyhledávání srnčat na loukách před senosečí a fenku Ambru, která upozornila svého pána na sele divokého prasete Otíka, spadlé do šachty v našem filmovém příběhu „Co se děje kolem nás…?“. Přesněji řečeno, takových příběhů, jaký se odehrál tento pátek (15. 9. 2017) bych spočítal na prstech jedné ruky," líčí Karel Makoň.

Bylo něco kolem 16. hodiny, když do záchranné stanice zvířat volal mladý muž David z Malesic, že při vycházce se svou kamarádkou Martinou a jezevčíkem Kubou našel srnče spadlé do nezabezpečené kanálové šachty. "Vyrazil jsem na místo okamžitě, přičemž jsem požádal oznamovatele, aby u šachty raději zůstal," dodal Makoň. 

Dál už příběh pokračuje popisuje Karel Makoň:

Při příjezdu na místo mi to bylo absolutně jasné - šípkový keř, planá hruška na okraji zástavby mezi poli a silnicí. Pod námi rozsáhlá travina s náletovými dřevinami a přes ulici rodinné domky se zahrádkami. Pod šípkovým keřem, ostrůvkem zeleně, byl otevřený nezabezpečený kruhový otvor, vedoucí do cca dva metry hluboké čisticí šachty dešťové kanalizace. Kovový poklop pravděpodobně někdo odvezl do sběru, a tak nenápadná díra pod úrovní terénu, zarostlá trávou a keřem, nebyla vidět. Podél cesty posekaný trávník, šťavnatý, zelený. Jste srna se srnčetem, v noci když je klid opustíte suchou travinu, přirozený kryt a jdete se napást. Kam jinam, no přece k domkům, kde je pěkná šťavnatá tráva. Přejdete pár metrů přes pole, tu uštípnete lístek, tu větvičku, bylinu či travičku. Pasete se, pasete, když v tom jede po silnici auto, někdo se vrací domů. Šupky dupky do křovíčka se schovat, než přejede. Skočíte do křoví a skočíte přímo do šachty. Díra je však hluboká, stěny strmé a po stupačkách srnče nevyleze. Bekáte, skáčete, a pak už jen pasivně ležíte a čekáte, co bude. Když v tom se nad vámi objeví hlava psa, ten upozornil štěkáním svého pána, a pak už vše běželo jako po drátku. Pán s paní zavolal na záchrannou stanici živočichů, počkal na místě a pomohl zvíře ze šachty vyprostit. 

Srnče jsem vyndal odchytovým podběrákem, rychle prohlédl a nechal na lokalitě.  Pravda, bylo trochu vyčerpané, ale převoz a násilné krmení by mu určitě nepomohlo. Přenesl jsem ho dál do vysoké trávy, kde předpokládám, že bude jeho matka. Udělalo pár kroků a instinktivně zalehlo, až se lokalita zklidní, mámu si přibéká. Věřím, až si od ní ještě trošku cucne mléka, bude zase fit. Víc už udělat nešlo.
  

Na přiložených fotografiích:
Kromě psího hrdiny Kuby můžete na fotografiích vidět oznamovatele nálezu mladého muže Davida Pauknera s přítelkyní Martinou Rodinovou a Davidovu maminku paní Lenku Pauknerovou. Pauknerovi pak nebezpečnou šachtu provizorně zabezpečili a Karel Makoň  bude hned v pondělí hledat správce kanalizace s prosbou, aby tuto zákeřnou past, nejen na srny, řádně zajistil. 
  
foto: karel makoň des op 


Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
SZO

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb