Slavnostní rozsvěcení stromu si vyžádá dopravní omezení v centru Plzně

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Plzni patřit slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky, jemuž předchází kulturní program.


 Akce, kterou každoročně navštěvuje několik tisíc návštěvníků, si i letos vyžádá dopravní omezení v centru města.

Parkování bude na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích omezeno už od půlnoci ze soboty 2. na neděli 3. prosince včetně zásobovacích boxů a vyhrazených parkovišť. Konkrétně se zákaz parkování týká ulic Dřevěná v úseku Pražská – náměstí Republiky, Pražská v úseku Perlová – náměstí Republiky, Dominikánská v úseku Veleslavínova – náměstí Republiky a Prešovská v úseku Sedláčkova – náměstí Republiky. Parkovat nebude možné ani na parkovišti před radnicí.

Vjezd na náměstí Republiky bude pro veškerou dopravu včetně autobusových linek MHD v neděli 3. prosince od 15 zhruba do 19 hodin zakázán. Projíždět náměstím Republiky budou jen tramvaje č. 1 a 2. Autobusy pojedou náhradní trasou přes sady Pětatřicátníků, zastávky Náměstí Republiky a O. Beníškové budou zrušeny. 

S obnovením provozu organizátoři počítají po odchodu co největšího počtu diváků a s ohledem na aktuální situaci.

Kulturní program na náměstí Republiky začne v 16 hodin, kdy vystoupí Dětský pěvecký sbor opery Divadla J. K. Tyla Kajetán, Plzeňský MLS a Step by step studio s vánočním programem. Vánoční strom se slavnostně rozsvítí v 18 hodin po svátečnímu slovu biskupa plzeňského Tomáše Holuba a primátora města Plzně Romana Zarzyckého. První adventní chvíle s rozsvíceným vánočním stromem zpestří program členů muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla a poté vystoupí zpěvačka Tereza Mašková.  

Vánoční strom letos Plzeňanům daroval Václav Kabrna. Vyrostl na pozemku v Dýšině. Je to smrk ztepilý vysoký 15 metrů. Pokácen byl v neděli 12. listopadu a ve stejný den večer byl přivezen na náměstí Republiky. „S parcelou máme stavební záměry, proto jsme chtěli strom pokácet. Plzni jsme ho nabízeli už před dvěma lety, tenkrát ale neměl potřebnou výšku. Jsme rádi, že dorostl, že má pěkný tvar a že má tak skvělé využití a dělá lidem radost. Určitě se s rodinou pojedeme podívat na jeho slavnostní rozsvícení,“ řekl dárce stromu Václav Kabrna.

Výzdoba stromu trvala několik dní a hotová byla už 17. listopadu. Město Plzeň tak vyšlo vstříc filmařům, kteří ozdobený plzeňský vánoční strom využili při natáčení krátkometrážního filmu Bomba režiséra Víta Klusáka. 

Celková délka použitých světelných řetězů, které strom zdobí, dosahuje ke čtyřem kilometrům. Výzdoba stromu je dále doplněna světelnými hvězdami, 3D nesvětelnými zlatými hvězdami, LED padajícím světlem, plastovými ozdobami a světelnou špičkou na vrcholu stromu. Celkem to je cca šest desítek prvků.

Od 23. listopadu se se na náměstí Republiky konají adventní trhy s každodenním odpoledním kulturním a společenským programem. Trvají do 23. prosince. 

ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka