Stodská nemocnice má dvě nové chirurgické ambulance, provoz třetí obnovila

Stodská nemocnice rozšiřuje ambulantní péči o chirurgické pacienty.


Zprovoznila zcela novou koloproktologickou poradnu a poradnu pro chronické a nehojící se rány a obnovila provoz poradny pro onemocnění prsu, tedy mamologickou ambulanci. Ambulance byly zřízené již dříve, ale kvůli omezením v důsledku proběhlé pandemie zahajují svůj provoz fakticky až v tomto týdnu. Ordinace vedou lékaři s dlouhodobou praxí ve fakultní nemocnici v Plzni.

Koloproktologická poradna se zabývá diagnostikou a následnou léčbou onemocnění střev a konečníku. Povede ji David Šmíd. Pacienty bude i sám operovat a to ve velmi krátkých objednacích termínech. Součástí poradny budou i služby stomické sestry.

„Budeme se zabývat především benigními, tedy nezhoubnými onemocněními tlustého střeva a konečníku, mezi které patří hlavně hemoroidy, trhliny konečníku, výhřez sliznice konečníku, píštěle, abscesy a další," říká David Šmíd. „Zároveň ale budeme řešit i pacienty s nádorovým typem onemocnění, což je kolorektální karcinom - rakovina tlustého střeva a konečníku. A v neposlední řadě budeme léčit i pacienty s pilonidálním sinem, což je časté onemocnění mladých lidí, na které se dlouhodobě specializuji,“ dodal lékař.

Protože významná část pacientů jsou takzvaní stomici, tedy pacienti s umělým vyústěním tenkého nebo tlustého střeva na povrch těla, budou součástí péče poradny i služby stomické sestry. „Pomůže při nácviku šetrné a bezpečné manipulace se stomickými pomůckami, obeznámí pacienta a jeho rodinu s informacemi ohledně stravování a s možnými zdravotními komplikacemi," vysvětluje vrchní sestra chirurgického oddělení Petra Jílková s tím, že stomasestra má i přehled o úhradě stomických pomůcek zdravotní pojišťovnou.

David Šmíd povede i poradnu pro chronické a nehojící se rány. „Jedná se třeba o operační rány, rány po úrazech, opařeniny nebo popáleniny, které se komplikovaně hojí, například kvůli infekci. Dále v této poradně léčíme kožní defekty, které vznikly v důsledku jiného onemocnění a také třeba dekubity,“ doplňuje.

Mamologickou poradnu, která se zabývá diagnostikou a následnou léčbou onemocnění prsu, konkrétně nezhoubnými i zhoubnými onemocněními převážně žen, ale i mužů, povede Andrea Hosnedlová. Služby doplní o poradenství z oboru plastické a estetické chirurgie před zamýšleným chirurgickým zákrokem.

Předností chirurgického oddělení Stodské nemocnice zůstávají i v současné době krátké objednací lhůty na vyšetření či plánované operace.


 

ČNSO studio

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 27.05.2020 08:090 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka