Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o zjišťování stavu lesů

Od poloviny prosince 2018 až do 11. února hlasovaly desítky čtenářů pro nejlepší populárně-naučný článek popisující výzkumy na území Národního parku Šumava v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2018.

Cílená propagace v Plzni

Nejvíce zaujal článek „Zjišťování stavu lesních porostů v Národním parku Šumava“ autora Pavla Němčáka.

„Tento článek popisuje to, jak se dá využívat geografický informační systém (GIS) pro zjišťování stavu lesů na Šumavě. V podstatě jde o to, že pracovník GISu každý rok podrobně vyhodnocuje aktuální ortofotomapu, díky které je možné sledovat stav lesů na území celého národního parku, včetně bezzásahových zón,“ vysvětluje autor článku Pavel Němčák.

Tento článek zaujal nejvíce čtenářů a získal 55 hlasů. Další dva články pak obdržely shodně 31 hlasů a tak se dělí o druhé místo.

„Letošní pátý ročník soutěže byl dlouho vyrovnaný. První týdny průběhu soutěže byl ve vedení vždy jiný soutěžní článek. Až v samém závěru soutěže článek Pavla Němčáka ostatním poodskočil. Nakonec ale články „Změny ve srážkovém režimu a sněhových podmínkách na Šumavě“ ředitele ČHMÚ Plzeň Jiřího Hostýnka a „Šumavské lesy už nehoří“ trojice autorů Petra Kuneše, Alice Moravcové a Vachel Carter získaly stejný počet hlasů – 31,“ hodnotí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Součástí soutěže Šumavská mozkovka je také hodnocení odborné poroty, která je složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky.

„Ani my jsme neměli jednoduchý výběr. Sešly se tři příspěvky, které byly dobře napsané a navíc pojednávaly o velice atraktivních tématech – voda, lesy a přírodní historie Šumavy. Všechny články obsahovaly jak atraktivní fotografie tak i zajímavé grafy, které by měly být součástí každého odborného článku,“ vyjmenovává ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Odborná porota se nakonec shodla na tom, že nejlepším populárně-naučným článkem 5. ročníku Šumavské mozkovky je „Šumavské lesy už nehoří“ trojice autorů Petra Kuneše, Alice Moravcové a Vachel Carter. Tento článek vyniká nad ostatními tím, že opravdu čtivou formou popisuje historii šumavských lesů v posledních 9 000 letech. Ukazuje, že po celou tu dobu tu byl vládnoucí dřevinou smrk, a že v historické době tu byla několik set letá období, kdy šumavské lesy hořely opravdu často a opravdu ve velkém,“ dodává Pavel Hubený.

Všech 116 hlasujících bylo zařazeno do slosování o zajímavé ceny. Tu první, tedy víkendový pobyt v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě, získala Hana Drholcová ze Stach. Věcné ceny získávají Simona Mikešová z Horní Vltavice a Pavel Kroneisl z Vyššího Brodu.

Všechny soutěžní články je možné si přečíst zde: http://www.npsumava.cz/gallery/39/11741-mozkovka_2018_3.pdf

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka