Umíme žít bez odpadů? Učitelé se školili a pomáhali jim při tom Budulínek

V Plzni proběhl seminář pro pedagogy a další pracovníky mateřských, základních a středních škol z Plzeňského kraje.

Cílená propagace v Plzni

Školili se při něm, jak atraktivním způsobem začleňovat téma předcházení vzniku odpadů do výuky. Seminář organizovala společnost Recyklohraní na podporu nového dílu výukového materiálu „EKOABECEDA“ s podtitulem „Umíme žít bez odpadů?“. Aby pedagogové snáze zaujali i nejmenší děti, využijí příběhy známých pohádek – O Budulínkovi, Červené Karkulce nebo o Sněhurce a sedmi trpaslících.

Seminář byl organizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí ČR a ve spolupráci s Magistrátem města Plzeň. Uskutečnil se ve středu 29. listopadu v historické budově plzeňské radnice. V průběhu podzimu probíhají obdobné semináře ve všech 14 krajích republiky. Cílem je vést žáky a studenty k tomu, aby už od dětství uvažovali o rozumné spotřebě, o alternativních materiálových i energetických zdrojích a minimalizaci odpadů. 

„V rámci aktivit na podporu ekologické výchovy a osvěty se věnujeme školám a dalším subjektům různými formami, jednou z nich jsou i semináře, jako tento ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Recyklohraní. Sdílíme i hlavní myšlenku nového dílu EKOABECEDY, že nestačí odpady jen třídit, lepší je zbytečně je netvořit, omezit jejich produkci,“ říká Dagmar Svobodová Kaiferová, vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně.

Bojem proti plýtvání potravinami se dlouhodobě zabývají i potravinové banky.

„Spolupráce se školami, oslovení mladých lidí je pro nás velmi důležité a učitelé, jako na tomto semináři, jsou pro nás bránou k nim,“ říká Daniel Svoboda z Potravinové banky Plzeň a dodává „Záměrem potravinové banky je mimo boje proti chudobě také předcházet plýtvání potravinami. Žijeme v době nadspotřeby části společnosti a my se snažíme o to, aby potraviny, které by jinak skončily v odpadu, mohly posloužit těm, kteří žijí v nedostatku. V roce 2016 jsme zachránili 24 tun jídla za téměř 1,1 milionu korun. Spolupracujeme s 19 charitativními organizacemi na území kraje, které je předávají potřebným lidem. Potraviny nám darují převážně potravinové řetězce. Důležitá je pro nás podpora od občanů při potravinových sbírkách, z nichž největší je Národní potravinová sbírka, která se uskutečnila 11. 11. 2017. Při ní jsme zde v kraji získali téměř 17 tun potravin a drogistického zboží.“

Ekovýchova má smysl už od školky, děti pak mění návyky v rodinách

Už děti v mateřských školách jsou na téma ochrany přírody citlivé. Stačí je upozornit na souvislosti, nabídnout možnosti a nadšeně se zapojují do diskuse a her. Ukazuje se, že děti, které se o šetrném vztahu k přírodě učí ve škole, pak pomáhají svým nadšením pozměnit i návyky v rodinách.

„Důležitá je však forma výuky,“ říká Hana Ansorgová z Recyklohraní a dodává: „I takové téma, jako je předcházení vzniku odpadů je možné skloubit s pohádkami. My jsme známé pohádkové příběhy obohatili a například okolo Budulínka odvíjíme vyprávění o obalech, Červená Karkulka nás zase provází tématem spotřeby potravin a jejich plýtvání.“

Klíčovými body programu seminářů jsou praktické ukázky práce s novým dílem EKOABECEDY s podtitulem Umíme žít bez odpadů? Jedná se o výukové materiály a scénáře pro vyučovací hodiny, projektové dny či volnočasové aktivity. Materiály jsou připraveny v 5ti tématech pro 4 věkové kategorie od mateřských až po střední školy.

Certifikát pro učitele, kteří umí nadchnout žáky a studenty
Pedagogové, kteří se zajímají o ekologii a umí pro ni nadchnout své žáky, mají letos šanci získat certifikát EKOUČITEL ROKU. Přihlásit se mohou nejen učitelé ze škol, ale také pedagogové volného času a pracovníci z dětských či mateřských center. „Zapojení a interakce s pedagogy vede ke sdílení dobré praxe, zajímavých projektů a zkušeností z výuky ekologické výchovy. Zároveň vzniká veřejně dostupná databáze, která nabízí inspiraci a doporučení pro tvořivou a zábavnou ekologickou výchovu na různých stupních škol,“ dodává Hana Ansorgová z Recyklohraní.

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do června 2017 se do programu zdarma registrovalo 3 500 škol.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.12.2017 06:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka