V Klatovech je poradna pro zemědělce

Regionální poradenskou službu, která bude zdarma nebo za režii řešit problémy zemědělských podniků, založila v Klatovech místní nezisková organizace Úhlava.


Regionální poradenskou službu, která bude zdarma nebo za režii řešit problémy zemědělských podniků, založila v Klatovech místní nezisková organizace Úhlava. Projekt Regioagricentrum, financovaný jeden rok evropskou iniciativou Interreg IIIA a státem, poskytne informace například o oblastech podporovaných EU od roku 2007, o správném účtování dotací a o dokladech nezbytných k získání tuzemských i evropských peněz. Řekl to člen správní rady Úhlavy Ivo Šašek.
"Regioagricentrum se trefilo do poptávky farmářů. Je o něj velký zájem," uvedl Šašek. Podle něj to potvrdil před několika dny skončený seminář o havarijních plánech zemědělců, které jsou podmínkou pro získání dotací. Zúčastnilo se ho 80 firem ze zemědělské prvovýroby. Na podobné semináře už přitom moc farmářů nechodí. Podle Šaška je v ČR řada zdrojů včetně informačních kanálů ministerstva zemědělství. "Často ale chybí regionální poradenská služba, která se zabývá skutečnými problémy zemědělců," řekl.
Zemědělce nejvíce zajímá zaměření dotací, jejich zúřadování a evidence. Chtějí znát přesné podmínky, kdy by dotace nedostali, anebo by je museli vracet. O odborné rady, jako je hnojení nebo genetiku, už tolik zájem nemají. Ty jim nabízejí specializované firmy.
Centrum poskytuje zdarma informace ekologickým farmám, ostatní budou platit režii úkonu. "Projekt bude fungovat jeden rok s dotacemi, a poté už by měl být bez problémů samofinancovatelný," dodal.
Farmáři mohou získávat informace na internetových stránkách www.rac.uhlava.cz. Přes odstup starších zemědělců má internet nezastupitelnou výhodu rychlého zveřejňování informací a zachování principu rovnosti v časové dostupnosti pro všechny, uvedl Šašek. Dále vznikla kontaktní poradenská místa v klatovské škole a v sídle Úhlavy. Budou otevřena každý pracovní den od 08:00 minimálně do 15:00.
Projekt řeší obecně prospěšná společnost Úhlava se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech a zemědělskou školou v Chamu v Německu, kde už je systém zemědělských podpor zaběhlý.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 09.12.2006 14:280 +
 
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq