V Plzni v pátek startuje Festival arabské kultury

Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník Festivalu arabské kultury, tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahran...

weby na míru UNIWEB

Ve dnech 23. – 30. března 2012 se v Plzni uskuteční již třetí ročník Festivalu arabské kultury, tentokrát nesoucí podtitul „Stopy (v) šafránu“. Organizátoři z řad studentů a vyučujících Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty ZČU slibují bohatý program v podobě přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, koncertů, tanečních vystoupení, výstav, workshopů či soutěží.
„Podtitul letošního ročníku festivalu vyjadřuje jeho hlavní myšlenku, tedy prolínání a ovlivňování kultur. Rádi bychom se zaměřili na „stopy“, které po sobě Arabové v naší civilizaci zanechali, neboť málokdy si uvědomíme, kolik samozřejmých věcí pochází právě z arabského světa. V této souvislosti jde zejména o Andalusii, díky níž se Evropa v minulosti seznámila s mnoha materiálními i duchovními výtvory Arabů. Této kulturní oblasti je také speciálně věnován celý jeden den festivalu, během něhož proběhne mimo
jiné také přednáška doktora Juana Amorettiho z Granadské univerzity,“ uvedla k připravovanému ročníku jeho hlavní organizátorka, studentka katedry Blízkovýchodních studií Tereza Svášková.
Návštěvníci festivalu se mohou přenést nejen do středověké Andalusie, ale prostřednictvím festivalových akcí mohou navštívit celou řadu zemí Orientu. Hned na první večer je připraven koncert skupiny Al-Yaman, jejíž originální mix tanečních rytmů a lidové arabské hudby stojí především na nezaměnitelném hlasu jemenské zpěvačky.
Zájemci o politické dění Blízkého východu by si neměli nechat ujít přednášku Kam po arabském jaru? které se zúčastní například novinář Břetislav Tureček, analytik Šádí Snanaáh, nebo politolog Michael Romancov. V Divadle Dailog se návštěvníci mohou pobavit nad Humornými příběhy arabského středověku. pro ženy mající touhu se naučit základy břišních tanců nebo orientálního líčení jsou připraveny taneční semináře a workshop Arabská vizáž. Ani letos nebude chybět ochutnávka swyrské a libanonské kuchyně stejně jako pravé orientální trhy nabízející arabskou kávu, šátky, vodní dýmky a spustu dalších produktů Blízkovýchodního světa.
Součástí festivalu bude několik výstav knih a fotografií, ukončí ho Berberský večer v podobě koncertu Alžířana Rašída Rahmy.
Festival se uskuteční na několika místech v Plzni, například na Západočeské univerzitě, Státní a vědecké knihovně, v Měšťanské besedě, Západočeském muzeu nebo kavárně Jabloň.
Více informací o festivalových akcích je k dispozici na webových stránkách: arabfest-plzen.cz.


SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 22.03.2012 14:100 +
 
Nový Jogger Dacia

Hlavní zprávy

 

Půlmaraton Plzeňského kraje
uniweb weby