Vzácnou zraněnou bekasínu z Plzně musel veterinář utratit

V minulých dnech našla skupinka žáků 11. ZŠ v Plzni na Borech poraněnou bekasínu otavní. Kde se vzal tento zástupce čeledi slukovitých uprostřed zasněženého sídliště v Plzni na Borech, je pro ornitology tak trochu záhadou. "Nalezená bekasína má bohužel jednu nohu nad prsty rozdrcenou a druhou d...


V minulých dnech našla skupinka žáků 11. ZŠ v Plzni na Borech poraněnou bekasínu otavní. Kde se vzal tento zástupce čeledi slukovitých uprostřed zasněženého sídliště v Plzni na Borech, je pro ornitology tak trochu záhadou. "Nalezená bekasína má bohužel jednu nohu nad prsty rozdrcenou a druhou doslova vytrženou z těla," popisuje šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň. Podle něj to vypadá,, jako by se srazila o nějaké vzdušné vedení nebo jí něco srazilo či chytilo.
Bekasíny táhnou za šera či v noci, přičemž literatura uvádí, že hlavní období tahu trvá od měsíce srpna do konce října. Táhnou-li ptáci v noci přes město, často dojde k tomu, že oslnění osvětlením se ztratí a nebo narazí na nějakou překážku. V knize se dále píše, že ptáci z Anglie a západní Evropy, jsou ptáky stálými nebo částečně tažnými, zatím co ptáci z ostatní části Evropy jsou tažní a zimují v subtropech i v tropech. O jakou bekasínu se jedná a odkud k nám přilétla už asi nezjistíme, každopádně populace bekasín na území naší republiky klesá a stal z ní poměrně vzácný druh. O to záhadnější je pak její nález v Plzni na Borech v polovině prosince. "Bohužel poranění bekasíny otavní byla tak vážná, že jí musel veterinář po základním vyšetření a kontrole utratit. Zranění byla opravdu vážná, pták byl sice v dobrém výživném stavu, ale obě nohy nefunkční, bez možnosti jejich nápravy, vnitřní zranění, rozsáhlá krvácení a další léčba v zajetí by byla spojená spíše s utrpením zvířete. Nedalo se nic jiného dělat než bekasíně trápení humánně ukončit," dodává Makoň.
Za zmínku však stojí duchapřítomnost a operativnost žáků 11. ZŠ (Baarova 31), kteří bekasínu našli a zajistili až do Makoňova příjezdu. "Děti věděly přesně co mají dělat, jak mají ptáka odchytit, kde seženou telefonní číslo na stanici a celé to prostě zvládly na jedničku s hvězdičkou. Je sice pravda, že asi tak před dvěma týdny jsme byly u nich na škole s naším programem ekologické výchovy, a že jsme jim to všechno říkali, ale na druhou stranu se zachovali naprosto perfektně a zvládli to mnohem lépe než někteří dospěláci. Musím je proto pochválit, i když informace, že bekasína byla na základě kritického zdravotního stavu utracena je asi nepotěší," líčí Makoň.
Mimo jiné na tomto případu je pak i vidět, že důležitou součástí praktické ochrany přírody je hlavně ekologická výchova, vzdělávání a informovanost dětí či široké veřejnosti. Budou-li totiž lidé o problémech vědět, budou se pak snažit jim předcházet a hlavně v případě, že se k nějakému podobnému problému dostanou, tak budou vědět i jak správně postupovat.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 18.12.2010 14:180 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq