Žáci ZUŠ Trnka zvou na výstavu do Papírny, na místě budou tvořit a hrát divadlo

Výstavu prací výtvarného oboru ZUŠ Trnka v plzeňském kulturním centru Papírna zahájí vernisáž, která se uskuteční v pondělí 21. 6. v 17 hodin.


Děti a mladí umělci nebudou ale jen vystavovat, po celý týden budou na místě v odpoledních hodinář tvořit na velký formát společné práce, které se pak stanou součástí výstavy. Škola představí také díla svých absolventů a uspořádá jejich setkání. Ve středu 23.6. a ve čtvrtek 24. 6. se pak přímo v prostorách výstavy koná minifestival divadelních souborů literárně-dramatického oboru ZUŠ Trnka. Výstava potrvá do poloviny července 2021 a vstup je zdarma.

„V Papírně vystavujeme už třetím rokem. Letos to budou práce, které jsme s dětmi stačili vytvořit v září, prosinci, květnu a červnu. Část výstavy je věnovaná i výsledkům z online výuky,“ říká ředitelka ZUŠ Trnka Dáša Nesvedová. K vidění bude kresba, malba, grafika a keramické objekty, věk autorů je od 5 do 20 let. I když pandemie výuku ve školním roce 2020/21 silně omezila a zkomplikovala, děti tvořit nepřestaly. „Za malý zázrak považuji vznik divadelních představení literárně dramatického oboru – náš lektor Michal Ston měl se svými třídami na jejich secvičení vlastně jen měsíc, příprava probíhala většinu školního roku pouze online,“ upozornila Dáša Nesvedová. Inscenace, které budou v Papírně k vidění, přesto sklízejí úspěch, dvě ze čtyř už dokonce postoupily do celostátního kola soutěže základních uměleckých škol.

„Zdálo se nám, že to k ničemu není. Ale šli do toho. Všichni a na plno. I když na dálku a se špatným připojením. Psali jsme krásné texty, točili krásné filmy. Vedli dlouhé a zásadní dramaturgické až filozofické diskuse (nebo jen vtipné řeči). A nakonec i improvizovali, zkoušeli divadelní scény, činili tělesné tréningy, zásadní psychofyzická cvičení. A vytvořili jsme čtyři divadelní inscenace! Zažili jsme plno legrace i napínavých dobrodružství na svých židlích, ve svých pokojíčcích. Ale živé divadlo, je živé divadlo!“  říká lektor ZUŠ Trnka Michal Ston.

Soukromá ZUŠ Trnka, která funguje od roku 2002, nabídne od září tři obory – ke stávajícím oborům literárně dramatickému a výtvarnému přibude nově taneční obor. Ten škola plánovala otevřít už v září 2020, pandemie ale zahájení o rok odsunula. V rámci výtvarného oboru se zájemci mohou věnovat buď všeobecné výtvarné výchově, kde mají možnost rozvíjet svůj talent v kresbě, malbě, grafice, keramice a sochařství, nebo se věnovat animační tvorbě se zaměřením na klasické animační techniky i na multimédia. O oblast multimédií je mezi dětmi velký zájem, škola proto na podzim otevírá další dvě třídy. ZUŠ Trnka má více než devadesátiprocentní úspěšnost v přijetí absolventů na střední i vysoké umělecké školy.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 20.06.2021 13:070 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka