Arboretum je známé největší sbírkou borovic vEvropě. Na ploše zhruba 22 hektarů jich bylo vyzkoušeno na 80 druhů a do současné doby jich zde roste kolem 40. Tato sbírka je tak jednou znejrozsáhlejších a nejvýznamnějších na euroasijském kontinentu. Arboretum je nejen zajímavým místem pro milovníky přírody, ale také renomovaným vědeckým pracovištěm zaměřeným na výzkum borovic. Vsoučasné době patří pod Správu veřejného statku města Plzně a je využíváno především pro lesní pedagogiku.
Jan Kaňák seniory seznámil shistorií, současností a významem arboreta, účastníci se dozvěděli o různých projektech, které arboretum organizuje. Přednáška byla doplněna bohatým vizuálním materiálem, který seniorům přiblížil krásu a rozmanitost místních jehličnanů. Akce přinesla nejen nové poznatky a inspiraci, ale také příjemné chvíle strávené ve společnosti se zájmem o přírodu.
Šišky, včely i daňci
„Potěžkejte si tuto šišku,“ vyzval účastníky přednášky Jan Kaňák a podával jim obrovskou šišku, kterou jim přinesl ukázat. Senioři se podivili nad její hmotností okolo dvou až tří kilogramů. „Šiška je zborovice Coulterovy, která pochází ze Severní Ameriky, u nás je velmi vzácná.“
V arboretu se nachází také naučná stezka o včelách a včelařství, kde mohou návštěvníci nahlédnout do proskleného úlu a pozorovat život a aktivitu včel. „Také jsme měli doma včely, docela mi chybí,“ zavzpomínala jedna zpřítomných seniorek a doufala, že se do plzeňského arboreta někdy podívá. „Nevěděla jsem ani, kde to je, teď už to vím,“ projevila radost nad informací, že se Arboretum Sofronka nachází vPlzni Bolevci, vblízkosti Kamenného rybníka.
„Včely se u nás mohou využívat i kapiterapii, což je léčebná metoda, která využívá pozitivních účinků včelích produktů,“ vysvětlil Jan Kaňák. „Léčivý je i poslech včelího bzučení, dýchání vůně medu, pylu a propolisu. Dokonce se může do úlu vložit voda v lahvi, případně slivovice či pivo. Fyzikální proces, vlnění o určité vlnové délce, způsobené včelím bzučením, harmonizuje veškeré tekutiny: upravuje vazbu vodíku na kyslík a tekutiny se tedy vlivem včel stávají jemnější, chutnější i léčivější,“ prozradil pozoruhodnou zajímavost Jan Kaňák.
Součástí Arboreta Sofronka je i obora sdaňky. Jan Kaňák přinesl seniorům ukázat daňčí parohy. „Nejprve jsou parohy zaoblené, nevyzrálé. Tyto už jsou špičaté a vyzrálé, jsou těžší,“ vysvětlil Jan Kaňák. Klienti Domova pro seniory sv. Jiří jeho vyprávění napjatě poslouchali. „Návštěvníci u nás mohou daňky pozorovat i krmit jablky, to mají rády hlavně děti. Máme dokonce bílou samici daňka, danělu, které říkáme Koza. Vůdce stáda je naopak téměř černý a říkáme mu Čert,“ pobavil seniory Jan Kaňák.
Sofronka zve na Víkend otevřených zahrad
Arboretum Sofronka pořádá pro veřejnost pravidelně komentované prohlídky, například 8. – 9. června vrámci Víkendu otevřených zahrad. Připraveny budou zajímavosti o včelách, dendrologický výklad i společné krmení daňků. Více se dozvíte na www.facebook.com/sofronka.cz a na www.sofronka.cz.