Ve středu 23. října byla v prostorách Moving Station zahájena výstava fotografií humanitární organizace Člověk v tísni, na kterou navazovala diskuse s reportérem České televize Michalem Kubalem o zkušenostech válečného zpravodaje. Festival pokračuje i v listopadu, kdy pozve na projekce filmů, debatu s psycholožkou a také na scénické čtení na téma válka.
Výstava humanitární organizace Člověk v tísni ve vstupní hale Moving Station má název „Mám ráda kočky a své kamarády. Jsem smutná, když ruské střely zabíjejí lidi“. Představuje snímky, které nafotili teenageři ze Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. „Možná budete překvapeni, ale na rozdíl od novinářů a diplomatů se děti z ostřelovaného regionu rozhodly ze svých snímků ruskou válku vynechat. Místo toho se tito pozoruhodně rezolutní teenageři rozhodli zachytit své mládí ve vzácných chvilkách krásy a radosti, udělali si mnoho selfie, na kterých jsou šťastní, fotili se navzájem i přírodu kolem sebe,“ uvádí v informacích k výstavě organizace Člověk v tísni. Výstava je zdarma přístupná do 31. 10. a ve dnech 3. 11. – 10. 11.
Listopadový program festivalu „Můj život s válkou v zádech“ nabídne projekce v Kině Beseda ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň. V úterý 5. listopadu se nejprve od 10 a od 17 hodin odehraje dokument Bílý anděl (White Angel – The End of Marinka). Policista Vasyl Pipa pomáhá evakuovat obyvatelstvo městečka Marjinka, které se ocitlo pod ruskou palbou. Po dobu několika měsíců zachycuje kamera na jeho helmě záběry, které jsou důkazem válečných zločinů. Projekce doprovodí diskuse s odborníky z organizace Člověk v tísni. Od 19:30 se bude promítat ukrajinský film Pohled motýla, ve kterém se Lilia vrací domů ke své rodině a spolubojovníkům poté, co byla měsíce držena ve válečném zajetí. Jako expertka na vzdušný průzkum byla zvyklá být stále ve střehu, sledovat svět z výšky pomocí dronů, které řídila. Nyní jako manželka v civilu netuší, jak dál žít.
Ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin se uskuteční v Integrační centrum pro uprchlíky z Ukrajiny (Dominikánská 9) debata s psycholožkou Tetianou Viter. Tetiana již více než dva roky pomáhá ženám, které uprchly do České republiky před válkou. Vstupné dobrovolné.
Závěr festivalového programu bude v úterý 19. listopadu od 19 hodin patřit literárně-hudebnímu pořad Čítání lidu. Herci Divadla MY představí v prostorách Anděl Café formou scénického čtení vybrané knihy na téma „Můj život s válkou v zádech“. Mezi jednotlivými ukázkami zazní písně pražského hudebního uskupení, které se jmenuje Die Bremer Muzikantem a zhudebňuje texty Charlese Bukowského.
O festivalu:
Festival „Můj život s…“ se každoročně věnuje aktuálním společenským tématům nahlíženým prostřednictvím umění.
Organizátorem festivalu je spolek PaNaMo a odborným garantem 13. ročníku Člověk v tísni. Festival vznikl za finanční podpory Magistrátu města Plzně, Státního fondu kultury, Plzeňského kraje, městského obvodu Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.