Homesharing funguje v Pošumaví rok, stále hledá další hostitele

Jeden rok funguje na Klatovsku projekt homesharing. Jedná se o projekt tzv. sdílené péče, který pomáhá rodičům dětí s handicapem.


V Plzeňském kraji homesharing organizuje Místní akční skupina Pošumaví. Podle Jany Javorské z této organizace jsou s výsledky tohoto unikátního projektu spokojení. „Přihlásily se nám tři zájemkyně o hostitelství, všechny prošly přípravou v Praze realizovanou organizací Děti úplňku a všechny ji zakončily převzetím osvědčení,“ uvádí Jana Javorská. To je jediná podmínka, nic dalšího nepotřebují. „Jen čas a ochotu se s děťátkem setkávat v pravidelných intervalech. Za náš tým můžu slíbit, že hostitel v tom nikdy nezůstane sám, podporujeme ho po celou dobu, co bude homesharing poskytovat,“ uvádí koordinátorka Jana Javorská.

Proškolený hostitel si dítě půjčuje, na odpoledne, na den, na hodinu. To záleží na domluvě. Rodiče si tak mohou na chvíli odpočinout, zařídit nutné věci. Dítěti zase pomáhá kontakt s dalšími, původně neznámými lidmi, poznává a adaptuje se na nové prostředí, rozšiřuje své sociální kontakty.

Hostitelská příprava se loni konala v Praze 3x. Do každého přípravného kurzu se podařilo poslat jednu zájemkyni o hostitelství. „To považujeme za největší úspěch a máme z toho opravdu radost,“ uvádí Javorská.

Dvě hostitelky už jsou úspěšně spárované s rodinami s dětmi se speciálními potřebami. „Berou si je pravidelně k sobě domů a odlehčují tak rodičům v náročné péči,“ doplňuje Jana Javorská.

Mezi prvními se do programu zapojili Myslivcovi z Klatov. Rodiče Jana a Richard mají celkem tři děti. Prostřední, devítiletá, dcera nemluví a mentálně je na úrovni dvou let. Právě pro ni rodiče začali homesharing využívat. „Měli jsme štěstí, hned první hostitelka Radka se naší Stelince zalíbila a od podzimu se s ní setkává,“ říká paní Jana. „Zatím jde o dvouhodinové bloky v pátek odpoledne, ale věříme, že až se holky více poznají a sblíží, budou spolu trávit třeba celé odpoledne. I ty dvě hodiny jsou pro nás ale velmi přínosné a uleví nám. Zapojení do projektu určitě doporučujeme.“

Hostitelka Radka Görnerová z Klatov se se Stelčou vídá zhruba dvakrát měsíčně, od července 2024, do dneška měly zhruba 12 schůzek. Stelča se na ni pokaždé těší, vyhlíží ji z okna a poskakuje s její fotkou před zrcadlem a vypadá velmi nadšeně. Odjedou spolu většinou do velkého domu v obci Rohozno u Klatov, kde Radka bydlí se svým přítelem. Tam si společně hrají nebo chodí na procházku se psem, kterého Radka má. „Většinou si s ním pak hraje skoro celou schůzku. Plánujeme teď zkusit i pár víkendových setkání, abychom je mohli mít o něco delší a s pestřejším programem,“ doplňuje Radka Görnerová.

Třetí hostitelka na svou rodinu teprve čeká, už je ale vytipovaná a během několika týdnů dojde k prvnímu setkání.

Své hostitele hledá dalších pět rodin, kteří jsou v současnosti zapojené do projektu a mají zájem o homesharing, respektive o sdílenou péči. „Stále sháníme hostitele. Snažíme se o další propagaci homesharingu, o šíření informací tak, aby se o něm dozvěděla široká veřejnost a aby se nám hlásili další zájemci o hostitelství, kteří budou chtít trávit pár hodin měsíčně s děťátkem s handicapem a pomoci tak jeho rodičům, sourozencům nebo příbuzným s péčí o něj,“ shrnuje Javorská.

Aktuálním cílem projektu je 5 spárovaných rodin do ledna 2026. „Primárních rodin máme víc a předpokládáme, že další se ještě do projektu přihlásí. Uvítáme proto každého, kdo by se chtěl stát hostitelem. Nemusí mít žádné obavy, náš tým mu bude oporou během přípravy i později po celou dobu realizace homesharingu,“ uzavírá Jana Javorská.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy