Stodská nemocnice léčí novorozeneckou žloutenku modrým světlem

Nadační fond Kapka naděje pomáhá zvýšit kvalitu péče o novorozence v nemocnicích Plzeňského kraje.


Naposledy to bylo v minulém týdnu, kdy novorozeneckému oddělení Stodské nemocnice pořídila Kapka naděje  fototerapeutickou lampu, tzv. modré světlo, sloužící k léčbě novorozenecké žloutenky. Hodnota přístroje je zhruba 70 tisíc korun. Podobnou lampu rovněž s LED technologií svícení už dříve fond pořídil také nemocnici v Klatovech.

"V naší porodnici se v posledních dvou letech zvyšuje počet porodů a s tím i počet novorozenců, jejichž stav vyžaduje fototerapii. A protože jeden z dosavadních přístrojů již dosluhoval a ztrácel potřebnou účinnost, bylo nutné jej nahradit. Velmi si proto ceníme pomoci Nadačního fondu Kapka naděje a děkujeme za ni," říká primářka dětského oddělení Stodské nemocnice Helena Vrbová.

Fototerapeutická lampa sloužící k léčbě novorozenecké žloutenky vyzařuje modré světlo. U novorozenců vystavených tomuto světlu dochází k urychlení přeměny bilirubinu (žluté barvivo způsobující žloutenku) a jeho vylučování z těla ven. Jedná se o nejšetrnější a nejdoporučovanější způsob léčby novorozenecké žloutenky.

Moderní LED technologie pak dělá léčbu ještě šetrnější oproti starším trubicovým zářičům. Je účinnější a terapie tak mohou být kratší a s tím i poporodní hospitalizace na oddělení. Nový přístroj má dále minimální hlučnost, je energeticky úspornější a v provozu vydrží i 60 tisíc hodin. Trubice ve starších zářičích se přitom musely měnit po dvou tisících hodinách provozu.

Podíl novorozenců, kteří trpí novorozeneckou žloutenkou, se mění v závislosti na skladbě pacientů. Pohybuje se kolem 20 procent. "V tomto roce se u nás narodilo přes 580 dětí a fototerapii absolvovalo 85 z nich," upřesňuje primářka Helena Vrbová.

Nadační fond Kapka naděje založila v roce 2000 Vendula Pizingerová (tehdy Svobodová) s cílem podporovat léčbu dětských onkologických pacientů. Její dcera Klára v roce 1998 onemocněla těžkou formou leukémie a později jí podlehla. Z počátku fond podporoval jen hematologické a onkologické pracoviště pražského Motolu. Po roce 2002 postupně rozšířil svoji pomoc i na dětská onkologická pracoviště dalších nemocnic a později obecně i na dětská oddělení regionálních nemocnic, jakými jsou rodinné nemocnice Plzeňského kraje.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy