Ve čtvrtek byla první etapa slavnostně ukončena a již nyní se pracuje na etapě druhé.
„Investiční složka projektu ´Transformace DOZP Stod´ byla podpořena z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Integrovaného operačního programu. V jejím průběhu došlo k výstavbě šesti rodinných domů pro osoby s nejvyšší mírou podpory, konkrétně vznikly tři v Holýšově v lokalitě Na Terasách a tři ve Stodu v lokalitě K Háječku. Ve Dnešicích byl zakoupen a zrekonstruován statek, ve kterém vznikly dvě domácnosti pro seniory s mentálním postižením. Na sídlišti Pod Makovým vrchem v Holýšově pak byly pro účely služby chráněné bydlení opraveny tři byty. Pro osoby se střední mírou podpory byly postaveny dva rodinné domy v Nýřanech v ulici Osvobozených politických vězňů,“ vysvětluje ředitel CSS Stod Radomír Bednář.
Proces deinstitucionalizace bývalého Ústavu sociální péče ve Stodu započal již v roce 2006. Postupnými změnami v přístupu k uživatelům služeb došlo k posílení jejich kompetencí, k převzetí větší zodpovědnosti za vlastní život a k rozvoji schopnosti rozhodnout se. V průběhu posledních pěti let pak začala být naplňována i myšlenka transformace.
„Jedná se o proces, jehož hlavním cílem je vytvořit koordinovanou síť služeb umožňující uživatelům žít život v komunitě. S individuálně nastavenou mírou podpory a v souladu se způsobem naplňování jejich potřeb,“ vysvětluje radní pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz.
Následovaly tedy kroky, které by umožnily tento způsob života co největšímu počtu osob žijících v ústavu. V roce 2011 byl ukončen projekt „Sociálně terapeutické centrum DOZP Stod“ podpořený z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Byly vybudovány dva objekty chráněného bydlení - sociálně terapeutická dílna (pekárna) a prodejna. V souvislosti s projektem vzniklo 20 nových pracovních míst, z toho 12 pro osoby s postižením.
Chráněné bydlení je koncipováno tak, že umožňuje i párové soužití. Jedná se o unikátní projekt, který kromě podpory při přechodu ke komunitnímu bydlení, zároveň řeší podporu klientů při vstupu na trh práce. Sociálně terapeutická dílna v podobě pekárny byla žádanou chybějící službou, která vhodně doplnila současnou vybavenost města Stod. V roce 2013 došlo k pronájmu bytu 2+1 ve Stodu na ulici Sokolská. Byt je určen rovněž pro službu chráněného bydlení.
Prozatím tedy Centrum sociálních služeb Stod nabízí bydlení v komunitě pro 86 osob s postižením. Rozhodně se však nehodlá na tomto čísle zastavit. Druhá etapa projektu pokračuje. Do Tlučné se již stěhují obyvatelé opraveného domu ve Vrchlického ulici. V květnu přibude dům U vlečky, rovněž v Tlučné. V červenci pak dva domy v Jankovského ulici ve Staňkově. A k nim aktivizační dílna pro veřejnost. Do konce října tohoto roku dojde k rekonstrukci již zakoupených domů ve Vejprnicích v Línské ulici a v Chotěšově na Dobřanské. Kapacita komunitních služeb tím vzroste o dalších 37 míst.
„Ideálním stavem by pro CSS Stod bylo úplné opuštění původních ústavních objektů, ve kterých i nadále bude žít necelých 40 osob,“ uvažuje Bednář.