Památky v západních Čechách lákají na novinky

Minulý týden se v západních Čechách otevřely památky spravované NPÚ. Návštěvníky čekají nové zážitky a výstavy ve 12 objektech. Např. na Švihově je obnoven suterén Bílé bašty, v Horšovském Týnu gotická kaple. Různé akce, jarmarky a turnaje oživí letošní sezonu. Ceny vstupenek zůstaly stejné.


Západní Čechy se minulý týden probudily do nové turistické sezony – pro veřejnost se znovu otevřely všechny hrady, zámky a historická sídla ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Návštěvníci se mohou těšit nejen na klasické prohlídky, ale i na řadu novinek, výstav a zážitkových akcí, které kasteláni a kastelánky pečlivě připravovali během zimní přestávky.

Ředitel českobudějovického územního pracoviště NPÚ Petr Pavelec uvedl, že letošní nabídka zahrnuje celkem 12 památek v Plzeňském kraji. „Připravili jsme autentické zážitky, nové expozice i zpřístupnění dosud neznámých prostor. Zároveň potěšíme i ty, kteří se obávají zdražování – ceny vstupného zůstaly stejné jako loni,“ shrnul Pavelec. Loni památky v regionu přilákaly přes 246 tisíc návštěvníků, a NPÚ doufá, že letos toto číslo ještě poroste.

Popelka se vrací na Švihov

Na hradě Švihov na Klatovsku byla obnovena část Bílé bašty, čímž se rozšířila expozice věnovaná slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se na tomto místě natáčela. Novinkou je také prohlídkový okruh ve Věži, kam mohou návštěvníci vstoupit bez průvodce a sami si zvolit tempo prohlídky interaktivní expozice.

Obnovená kaple a služebnické uniformy v Horšovském Týně

Velkým lákadlem bude i zámek v Horšovském Týně, kde po letech skončila náročná rekonstrukce gotické kaple Nejsvětější Trojice za 8,5 milionu korun. V kapli je nyní k vidění nová expozice uměleckých a liturgických předmětů, včetně dvou zrestaurovaných oltářů. Od července bude na zámku otevřena i výstava „Když služba měla styl“, představující šlechtické služebnictvo, jeho uniformy i kuriozity jako dětské livreje a nejstarší dochovanou livrej z roku 1683.

Poklady a padělky na Rabí

Na hradě Rabí se návštěvníci ponoří do světa archeologie – výstava zde představí středověké kachle a mince zvané feniky, o kterých se dodnes spekuluje, že byly padělané.

Kláštery v obnově

V Kladrubech a Plasích pokračují rozsáhlé opravy. V Kladrubech se rekonstruuje rajský dvůr a kaple Nového konventu, která bude po dokončení opět vysvěcena. V Plasích pak vrcholí první etapa obnovy barokní sýpky a pokračuje obnova altánu opatské rezidence.

Programy pro celou rodinu

Návštěvníci se mohou těšit také na řadu akcí. Už 19. dubna proběhnou velikonoční jarmarky – v selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci i na zámku Manětín. Kromě tradičních trhů zde proběhnou i workshopy pro děti, výuka pletení pomlázek a komentované prohlídky.

Hrad Velhartice ožije o víkendu 24. a 25. května rytířskými turnaji při oslavách narozenin Karla IV., a během červencového svátku 4.–6. července se jeho podhradí promění v řemeslný jarmark.

Na zámku Kozel bude 7.–8. června probíhat Víkend otevřených zahrad a v červenci se zde uskuteční Květinový víkend, kdy zámek ozdobí květinové aranže.

Vůně, hudba a výročí v Kladrubech

Speciální pozornost letos připadne také klášteru Kladruby, kde 14. června oslaví desetiletí Archivu vůní večerním koncertem. Klášter si zároveň připomíná 900 let od úmrtí svého zakladatele, knížete Vladislava I., jehož ostatky jsou v klášterním kostele.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy