Patnáct motáků pochopů v kraji dostalo vysílačky

O tomto víkendu proběhla důležitá závěrečná fáze letošního monitoringu a kroužkování mláďat motáka pochopa v Plzeňském kraji.


Ve spolupráci a za výrazné finanční podpory, vložené do regionu ze strany Veterinární univerzity Brno, měli plzeňští zvířecí záchranáři opět možnost se přímo zapojit do zajímavého výzkumného projektu s přesahem daleko za hranice ČR.

"Celkem 15 satelitních vysílaček v celkové hodnotě 375 000 Kč jsme spolu s profesorem MVDr. Ivanem Literákam a týmem našich lidí nasadili na patnáct mláďat motáka pochopa, hnízdícího na rybnících v části Plzeňského kraje. Vysílačky jsme dávali na hnízda v pomyslné lajně od Stoda, přes Mezholezy až po Tachov a díky nim máme možnost získat obrovské množství cenných informací z části populace, hnízdící na námi dlouhodobě sledovaných lokalitách," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.
 

Navíc Plzeňský kraj má v tomto směru nejvíce telemetricky sledovaných ptáků v ČR a od roku 2015, kdy začal spolek zvířecích záchranářů aktivně spolupracovat s Veterinární univerzitou Brno a profesorem MVDr. Ivanem Literákem, díky němu označil a telemetricky sledoval k nedělnímu dni přes 70 převážně dravých ptáků!
 

"Začínali jsme v roce 2015 na Tachovsku s Václavem Pintou, Davidem Melicharem, Karlem Machačem a rakouskými kolegy s luňáky červenými, pak luňáky hnědými, v pohraničí orly mořskými, přes motáky pochopy na Boleváku až k dalším zatím posledním patnácti pochopům. Mezi tím jsme sledovali i dvě mláďata sokola stěhovavého a jednoho jeřába popelavého," líčí Makoň. 
  
 Díky této moderní technologii Plzeňáci pak získali obrovské množství dat a informací, sloužících k následné ochraně sledovaných druhů a hlavně i v návaznosti na činnost a léčbu některých zvířecích pacientů. "Velice si vážíme této spolupráce a objemu jak vysílaček, tak financí, které jsou ze strany řešitele projektu do našeho regionu vkládány," říká Makoň.
 

Z Boleváku třikrát do Afriky a zpět

 Z Boleváku, kde se vylíhla (2019), letěla zimovat na Pobřeží Slonoviny, z jara následujícího roku (2020) se vrátila do Čech a neúspěšně zahnízdila v poli pšenice u Prahy (Praha západ – Červený Újezd), zimu trávila spolu s dalšími pochopy opět na Pobřeží Slonoviny a domů se v druhém roce života (2021) vrátila na rybník Padrť do rákosí u obce Dubec u Příbrami, tam bohužel opět přišla o snůšku a na zimu zase do Afriky na Pobřeží Slonoviny. V třetím roce života (2022)  se vrátila do ČR na lokalitu u obce Bernartice mezi Pískem a Táborem, kde na rybníku Pilný ji na 99 % zastřelil nějaký idiot přímo u hnízda v rákosí a rozbil jí i vejce. To vše a tisíce dalších informací lze vyčíst z dat jednoho jediného motáka pochopa (tři roky telemetricky sledovaného a vybaveného  satelitní vysílačkou) v Plzni na Velkém Boleveckém rybníku v červenci 2019.
 

V současné době mají Plzeňští takto pod drobnohledem řadu dravých ptáků a po víkendu dalších 15 motáků pochopů. "Každý den doma na monitoru sledujeme, jak si mláďata na hnízdech vedou, jak se učí létat, kam podnikla svůj první let a hlavně zda žijí a prosperují. Pokud by se jim cokoliv přihodilo, do 24 hodin víme, že je problém a dokud se drží na lokalitách v naší působnosti, jsme schopni okamžitě problém řešit. Vysílačky totiž slouží nejenom k tomu, abychom věděli, jak se který druh dravce chová, ale i jejich následné ochraně a potírání nelegální trestné činnosti," dodává Karel Makoň.
 

Kroužkování mláďat motáků pochopů na hnízdech se zvířecí záchranáři věnovali již od konce června. K neděli okroužkovali kolem 80 mláďat motáka pochopa na 28 hnízdech. 

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy