ProCit je jinej. Už 15 let pomáhá dětem s autismem i jejich rodinám

Občanské sdružení ProCit, z. s. založila před 15 lety Irena Vítovcová, maminka malého Matyáše, kterému diagnostikovali těžkou formu autismu. Hledala tehdy bezpečné místo, kde by se mohli s rodinami vychovávajícími autistické děti scházet a podporovat.


Dnes je ProCit klíčovou organizací v Plzeňském kraji, na vysoce profesionální úrovni pomáhá rodinám, organizuje volnočasové aktivity, terapie, benefiční akce, ale i vzdělávání a osvětu. Plánem je vybudovat dům se zvláštním režimem pro klienty s těžkou formou autismu a chováním náročným na péči.

Motto sdružení zní ProCit je jinej, jako „jiné“ společnost často vnímá i děti s autismem. „Jedním z našich cílů je ukazovat, že lidé s autismem žijí svůj život jako my, a i když mívají potíže v komunikaci nebo sociální interakci, není třeba se jich stranit. Naopak, jejich jiný způsob myšlení a prožívání emocí může být velkým přínosem a obohacením,“ říká Irena Vítovcová, předsedkyně sdružení ProCit.

Za sdružením ProCit stojí pracovní tým více než 30 lektorů, spolupracujících odborníků, asistentů, řada externistů a také dobrovolníků. Organizace spolupracuje s Pedagogickou fakultou ZČU.

U příležitosti 15. narozenin připravuje ProCit akce v průběhu celého roku 2025. Ve středu 2. dubna se od 9 do 16 hodin uskuteční Den otevřených dveří a oslavy Světového dne porozumění autismu. Proběhne vernisáž Putovní výstavy fotografií dětí s autismem v galerii Miroslava Horníčka a přednáška o autismu pro veřejnost. Večer se na oslavu Dne autismu tradičně nasvítí plzeňská radnice a Divadlo J. K. Tyla modrou barvou, která je symbolem komunikace a porozumění.

Výstava fotografií bude pak putovat na další místa – v dubnu na Malou scénu Divadla J. K. Tyla, v květnu do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a v červnu bude k vidění v prostorách Univerzitní knihovny Bory.

26. dubna se v Borském parku v Plzni uskuteční již 9. ročník tradiční akce Charitativní běh RUN for ProCit. Výtěžek rodinného modrého běhu je určen rodinám, které pečují o dítě s poruchou autistického spektra. ProCit představí modré ponožky s ilustrací klienta s autismem. 

Organizace ProCit nadále rozvíjí podpůrné služby, které rodinám pomáhají zvládat každodenní výzvy. Pro pečující rodiny i děti s autismem je důležité, aby nezůstávaly doma v izolaci. Služby jim pomáhají s výchovou a socializací, poskytují terapie, odbornou pomoc i společné akce a pobyty.

V současnosti je velkou výzvou vybudování domu se zvláštním režimem pro klienty s těžkou formou autismu. „Zařízení, kde by mohli zůstávat dospělí s autismem, v kraji citelně chybí. My máme na takový dům hotový projekt – trvale by v něm mohlo bydlet až dvanáct dospělých s autismem. Zároveň by tam bylo centrum našich služeb pro rodiny s dětmi, ordinace specialistů, prostory pro cvičení, dílny, přednášky a akce pro veřejnost. V současné době Odbor investic Magistrátu města Plzně na tuto stavbu zpracovává projektovou dokumentaci. V rozpočtu je zatím na realizaci rezervováno 100 milionů korun,“ řekla předsedkyně sdružení ProCit Irena Vítovcová, která byla za svoji činnost několikrát oceněna, mimo jiné jako Žena roku – kategorie Dobré srdce.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 25.01.2025 17:06



0 +
 
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy