Nemocných s respiračními chorobami přibývá a je riziko přenosu na hospitalizované pacienty. Nově proto zakázala až do odvolání návštěvy interna Stodské nemocnice, od středy pak bude zákaz platit v celé Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Některé oddělené a kliniky Fakultní nemocnice v Plzni zakázaly návštěvy už minulý týden. Další zdravotnická zařízení žádají, aby na návštěvy nechodili lidé s příznaky nachlazení, ostatním doporučují roušky.
„Návštěva je v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech možná pouze zcela výjimečně ve zdůvodněných případech, a to po předchozí domluvě s ošetřujícím lékařem a při respektování instrukcí personálu," uvedl náměstek ředitele nemocnice prim. MUDr. Josef Chval.
Nemocnice Plzeňského kraje děkují veřejnosti, že respektuje zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, které v uplynulých dnech zavedla plošně Klatovská a Domažlická nemocnice a platí na interním oddělení Stodské nemocnice. A děkují i ohleduplným návštěvám v jiných nemocnicích nebo v případě výjimek, že používají ochranný prostředek dýchacích cest, tedy roušku nebo respirátor. Jsou pochopitelně i lidé, kteří se omezení návštěv kvůli „obyčejné chřipce“ podivují. „Chtěli bychom je ujistit, že údajně obyčejná chřipka, i když se proti ní lze velmi efektivně očkovat, je bohužel v celé zemi příčinou vysokého počtu hospitalizací i úmrtí,“informuje mluvčí Skupiny NPK Jiří Kokoška.
V Plzeňském kraji je nejvíce nemocných s respiračními potížemi na přepočet obyvatel přímo v Plzni. Poměrně vážná a dále se zhoršující situace je ale také na Tachovsku, Klatovsku či Domažlicku, kde je bohužel navíc oproti Plzni relativně nízká míra proočkovanosti proti chřipce, přičemž největší podíl nemocných je způsoben právě chřipkou. V menší míře se jedná také o pneumonie. Infekcí covidu je poměrně málo.
Situacev nemocnicích Plzeňského kraje
Nárůst nemocných je patrný také v nemocnicích. Zatímco jindy v roce tvoří diagnózy respiračních infektů jen malou část interních pacientů, tak od minulého týdne převažují. „Ze 46 standardních lůžek interního oddělení jsou už víc než dvě třetiny zaplněné pacienty s respiračními nemocemi nebo chronickými pacienty hlavně se srdečními potížemi, jejichž stav výrazně zhoršila chřipka,“ popisuje situaci v Klatovské nemocnici primář interního oddělení MUDr. Jan Vachek. Další pacienti jsou na lůžkách intenzivní péče. Kvůli infektům musela o víkendu nemocnice také posílit pohotovostní službu. A větší nemocnost je i mezi personálem. „S pomocí zdravotníků z jiných oddělení ale situaci zvládáme. Není nutno jakkoli omezovat péči,“ dodává.
Podobná situace je také v Domažlické nemocnici. „S respiračními potížemi hospitalizujeme momentálně 20 pacientů. Využíváme i takzvaných přistýlek, což jsou ovšem ve skutečnosti plnohodnotná lůžka, ale v rámci menší lůžkové stanici, která vznikla během covidové pandemie a od té doby je využívána jen částečně, třeba právě v těchto situacích, kdy počet pacientů rychle vzroste,“ říká ředitel nemocnice MUDr.Petr Hubáček.
Nejrizikovější skupiny pacientů
Chřipkami nejpostiženější věkovou skupinou jsou v současnosti děti. Po nich následují senioři. Nejrizikovější jsou pak chroničtí pacienti se srdečními, nefrologickými i jinými trvalými potížemi včetně onkologických pacientů. U nich může kombinace s respiračním onemocněním vést k vážným selháním srdce (zánět srdečního svalu, srdeční selhání), ledvin či dalších orgánů.